A început etapa de înscriere la liceu. Repartizarea computerizată are loc pe 24 iulie

Au început înscrierile la liceu ale elevilor care au susţinut evaluarea naţională. Mai exact, aceştia completează opțiunile în fișele de admitere, în prezența părintelui și a dirigintelui de la şcoala absolvită, sau trimit online fișa. Emoţiile sunt mari pentru că în funcţie de ordinea aleasă de elevi, dar şi de media obţinută la evaluare vor merge către un liceu sau altul. Este un moment foarte important pentru absolvenţii de clasa a VIII-a. Orice cod greşit poate însemna o repartizare nedorită.

Peste 130 de elevi au rămas nerepartizați la licee, în Brașov

Un număr de 131 de absolvenţi de clasa a VIII-a care au susţinut Evaluarea Naţională şi care au candidat pentru un loc într-un liceu din judeţul Braşov nu au fost repartizaţi din cauza mediei sau a necorelării mediei de admitere cu numărul de opţiuni, arată datele Inspectoratului Școlar Județean Braşov.

Ultima Oră

Cele mai citite