Românii din Washington au luat lumină de la Biserica Sfânta Cruce

La mii de kilometri de casă, românii din Statele Unite au întâmpinat Învierea Domnului cu aceeași credință și emoție ca în țară. În bisericile ortodoxe din Washington D.C., Virginia și Maryland, sute de oameni au venit aseară să ia lumină și să trăiască bucuria celei mai mari sărbători a creștinătății.

85% dintre români se declară religioși, dar doar un sfert merg frecvent la biserică. Cine sunt cei mai practicanți

Mai mult de trei sferturi dintre români (85%) se consideră persoane religioase, arată cel mai recent sondaj realizat de INSCOP Research, în parteneriat cu Informat.ro și Strategic Thinking Group. Totuși, comportamentul religios activ este mai redus: doar 30,6% dintre respondenți declară că merg la biserică cel puțin o dată pe săptămână.

Ultima Oră

Cele mai citite