Românii din Washington au luat lumină de la Biserica Sfânta Cruce

12 April 2026, 19:34

La mii de kilometri de casă, românii din Statele Unite au întâmpinat Învierea Domnului cu aceeași credință și emoție ca în țară. În bisericile ortodoxe din Washington D.C., Virginia și Maryland, sute de oameni au venit aseară să ia lumină și să trăiască bucuria celei mai mari sărbători a creștinătății.

În liniștea nopții, lumina s-a aprins, rând pe rând, în mâinile credincioșilor. La biserică ,,Sfânta Cruce” din Washington, D.C., loc cu puternică încărcătură spirituală, unde a slujit părintele disident Gheorghe Calciu-Dumitreasa, românii s-au adunat cu emoție pentru a primi Sfânta Lumină și a rosti împreună vestea Învierii.

La miezul nopții, cei prezenți au înconjurat biserica de trei ori, într-un gest simbolic al credinței. Tradiția a prins viață prin oameni îmbrăcați în costume populare, alături de numeroși tineri și copii, prezenți în număr mare.

Credincioșii au adus și coșuri cu bucate, pregătite pentru a fi sfințite și așezate apoi pe masa de Paște.

DIANA DELEANU, corespondent TVR în SUA

  

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite