relaxare
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a adoptat luni o nouă hotărâre cu privire la măsurile care se vor aplica după data de 1 iulie, prin care s-a stabilit că se va suspenda autorizaţia de funcţionare pentru organizatorii activităţilor şi evenimentelor, dacă nu se respectă regulile de siguranţă sanitară.
Măsurile de relaxare de la 1 iulie, sub semnul întrebării
1 iulie ar putea veni fără noi măsuri de relaxare, sau în orice caz, nu cu cele pe care le-am fi așteptat. Premierul Ludovic Orban a declarat că analizează cu precauție eventuala ridicare a unor restricții, câtă vreme numărul cazurilor în București, Argeș și Brașov crește vertiginos. Azi au fost ședințe peste ședințe ale specialiștilor, iar miercuri guvernul va anunță ce se va întâmpla de la 1 iulie. Unii experți recomandă inclusiv instituirea unor măsuri speciale în zonele cu noi focare.
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a anunțat că a patra etapă de relaxare a unor măsuri, programată de la 1 iulie, va fi amânată
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat, luni, la un post tv, că recomandările grupului tehnico-științific sunt ca măsurile de relaxare prevăzute inițial pentru 1 iulie să fie amânate. Una dintre măsurile așteptate era redeschiderea restaurantelor.
Ludovic Orban: Dacă numărul cazurilor de infectare va crește, ritmul de relaxare va încetini
Premierul Ludovic Orban a declarat, luni, că dacă numărul cazurilor de infectare cu noul coronavirus va crește, „cu siguranță ritmul de relaxare va încetini”.
Franța işi redeschide frontierele pentru toate ţările din UE. Macron: Va trebui să urmărim îndeaproape evoluţia epidemiei, pentru a ne pregăti în caz că se reîntoarce
Franța işi redeschide frontierele, pentru că trece în aşa-numita "zonă verde", iar multe dintre măsurile luate în timpul izolării se relaxează. Preşedintele Emmanuel Macron a făcut acest anunţ în cel de-al patrulea discurs adresat francezilor, de la începutul pandemiei. Corespondentul TVR, Mihaela Antoche, are amănunte.
Moscova a renunțat la restricții, chiar dacă numărul zilnic al cazurilor de infectări cu COVID-19 este de ordinul miilor
Moscova a trecut la relaxare cu mult mai devreme decât era preconizat. Zilnic cazurile noi rămân de ordinul miilor iar cifra totală de bolnavi infectați cu COVID-19 se apropie de jumătate de milion. De ce s-au grăbit autoritățile ruse să renunțe la restricțiile impuse, ne spune corespondentul nostru Liviu Iurea.
Românii, tot mai relaxați în lupta cu virusul. Nu se mai tem nici de sancţiuni
Starea de alertă ar putea fi prelungită după 15 iunie! Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a făcut anunțul. O decizie va fi luată săptămâna aceasta. Între timp, tot mai mulţi români ignoră regulile de protecţie împotriva noului coronavirus. Nu poartă măşti şi nu păstrează distanţa, deşi virusul circulă încă în comunitate. Nu se mai tem nici de sancţiuni.
Controale de amploare pe străzile din Bucureşti
Străzile din Capitală au fost împânzite noaptea trecută de polițiști. Oamenii legii s-au aşezat în special în preajma teraselor și i-au taxat pe şoferii care s-au urcat băuţi la volan. Astfel de filtre vor fi organizate în fiecare seară din minivacanța de Rusalii.
Se redeschid librăriile, muzeele, galeriile de artă și bibliotecile. Ce reguli trebuie să respectăm
Săptămâna care începe mâine nu aduce doar mult aşteptata redeschidere a teraselor şi plajelor, ci şi redeschiderea librăriilor, galeriilor de artă, bibliotecilor şi a muzeelor. În cazul acestora din urmă, e vorba despre acele instituţii care nu s-au grăbit şi au aşteptat norme clare, scrise negru pe alb de autorităţi.

