Noi măsuri de la 1 iulie: Se suspendă autorizația de funcționare pentru organizatorii de evenimente care nu respectă regulile anti-COVID 19. Alte decizii ale CNSU

Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a adoptat luni o nouă hotărâre cu privire la măsurile care se vor aplica după data de 1 iulie, prin care s-a stabilit că se va suspenda autorizaţia de funcţionare pentru organizatorii activităţilor şi evenimentelor, dacă nu se respectă regulile de siguranţă sanitară.

Măsurile de relaxare de la 1 iulie, sub semnul întrebării

1 iulie ar putea veni fără noi măsuri de relaxare, sau în orice caz, nu cu cele pe care le-am fi așteptat. Premierul Ludovic Orban a declarat că analizează cu precauție eventuala ridicare a unor restricții, câtă vreme numărul cazurilor în București, Argeș și Brașov crește vertiginos. Azi au fost ședințe peste ședințe ale specialiștilor, iar miercuri guvernul va anunță ce se va întâmpla de la 1 iulie. Unii experți recomandă inclusiv instituirea unor măsuri speciale în zonele cu noi focare.

Franța işi redeschide frontierele pentru toate ţările din UE. Macron: Va trebui să urmărim îndeaproape evoluţia epidemiei, pentru a ne pregăti în caz că se reîntoarce

Franța işi redeschide frontierele, pentru că trece în aşa-numita "zonă verde", iar multe dintre măsurile luate în timpul izolării se relaxează. Preşedintele Emmanuel Macron a făcut acest anunţ în cel de-al patrulea discurs adresat francezilor, de la începutul pandemiei. Corespondentul TVR, Mihaela Antoche, are amănunte.

Românii, tot mai relaxați în lupta cu virusul. Nu se mai tem nici de sancţiuni

Starea de alertă ar putea fi prelungită după 15 iunie! Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a făcut anunțul. O decizie va fi luată săptămâna aceasta. Între timp, tot mai mulţi români ignoră regulile de protecţie împotriva noului coronavirus. Nu poartă măşti şi nu păstrează distanţa, deşi virusul circulă încă în comunitate. Nu se mai tem nici de sancţiuni.

Controale de amploare pe străzile din Bucureşti

Străzile din Capitală au fost împânzite noaptea trecută de polițiști. Oamenii legii s-au aşezat în special în  preajma teraselor și i-au taxat pe şoferii care s-au urcat băuţi la volan. Astfel de filtre vor fi organizate în fiecare seară din minivacanța de Rusalii.

Ultima Oră

Cele mai citite