COVID-19. Australia relaxează unele restricții

În statul Victoria din centrul Australiei urmează să fie relaxate unele din restricţiile impuse pentru combaterea celui de-al doilea val al epidemiei de coronavirus, a anunţat duminică premierul statului, Daniel Andrews, citat de dpa.

Discuții la Guvern, cu reprezentanții HORECA. S-a constituit un grup de lucru pentru stabilirea regulilor care trebuie respectate după deschiderea restaurantelor

Restaurantele ar putea fi redeschise săptămâna viitoare. Cel puțin aşa speră patronii. Reprezentanţii acestora s-au întâlnit azi cu premierul şi mai mulţi miniştri şi au convenit că în weekend să definitiveze măsurile de protecţie necesare. Premierul a avertizat, însă că acestea se vor redeschide atunci când patronii vor dovedi că se pot respecta regulile de distanţare şi igienă.

Ultima Oră

Cele mai citite