SUA s-au angajat să contribuie la construirea reactoarelor 3 și 4 de la centrala de la Cernavodă și la retehnologizarea unității 1. Va fi un consorțiu euroatlantic. La Washington a fost parafat acordul între guvernele român și american și un Memorandum prin care se asigură finanțarea de miliarde de dolari. Pe de altă parte, ambasadorul SUA în România s-a referit și la o autostradă care să lege Constanța de orașul polonez Gdansk. Loara Ștefănescu a discutat cu ministrul Economiei, Virgil Popescu, despre aceste proiecte de anvergură.