Nicușor Dan anunță un parteneriat economico-financiar cu SUA pentru dezvoltarea Reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă
Președintele Nicușor Dan a anunțat miercuri, într-o conferință de presă, o întâlnire cu Chris Wright, secretarul Energiei al Statelor Unite cu discuții despre energia nucleară și coridorul vertical de gaze, în marja summitului Inițiativei celor Trei Mări, din Croația. Nicușor Dan a anunțat și un parteneriat economico-financiar cu SUA pe dezvoltarea Reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă.
“Pe partea nucleară, interesul comun este dezvoltarea, reabilitarea reactorului 1 aici lucrurile sunt în linie dreaptă și construirea reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă și aici, din partea noastră, există totala disponibilitate. Din partea americană, o intenție de finanțare, ei sunt deja aici și, cum am spus și în conferință mai devreme, România e prima țară în care Banca Mondială vrea să investească în nuclear. Deci va fi un parteneriat economico-financiar pe dezvoltarea reactorelor 3 și 4“, a afirmat președintele.
Șeful statului a mai spus că, în ceea ce privește coridorul vertical de gaz, este vorba despre o discuție politico-economică.
“Este interesul nostru să decuplăm de furnizarea de gaze dinspre Rusia. E interesul american de a intra cu LNG pe piața europeană. Pentru ca americanii să intre pe piața europeană cu LNG e nevoie de niște investiții consistente în porturile din Grecia, din sudul acestui coridor. Și întrebarea este dacă există suficienți cumpărători în regiune. Vorbesc de toate țările, pornind de la Moldova, Ucraina, Slovacia, Ungaria, România, Bulgaria. Deci toate țările din zona asta, dacă necesarul pentru cumpărare este suficient de mare ca să justifice această investiție noi vrem să avem o prezență americană în România. Și vrem ca această configurație economică să fie favorabilă României ”, a mai spus președintele.
“Asta poate să însemne tranzitare de gaz prin rețele Transelectrica și un câștig din taxele de tranzit. Poate să însemne multe lucruri. Și ce vreau să completez este că peste o săptămână, peste 4-5 zile la Erevan este summit-ul Comunității Politice Europene. Și în marja acestui summit, România a inițiat o discuție cu toate aceste țări despre exact cifrele acestei potențiale afaceri. Dacă noi toți împreună, țările pe care le-am menționat, dacă noi toți împreună avem un necesar suficient de mare de gaz astfel încât să justifice o investiție americană”, a conchis șeful statului.
Miercuri seara președintele a anunțat că a avut o întâlnire productivă cu secretarul Energiei al Statelor Unite, Chris Wright.
“Întâlnire productivă cu secretarul american Wright în marja Summit-ului Inițiativei Celor Trei Mări #3SI2026 de la Dubrovnik. Am reafirmat prioritățile noastre comune în cooperarea energetică, de la nuclear la GNL. România și SUA sunt angajate să aprofundeze acest parteneriat pentru un viitor energetic mai sigur și mai rezilient“, a scris președintele, pe rețeaua X.

