Vladimir Putin, în timpul întâlnirii cu Lukaşenko: Rusia va lansa o sondă spre Lună şi își va consolida cooperarea spaţială cu Belarus | O ciocnire cu „cu forțele anti-rusești” era inevitabilă

Rusia va lansa o sondă spre Lună în cel de-al treilea trimestru din 2022 şi îşi va consolida cooperarea cu Belarus în domeniul infrastructurilor şi tehnologiilor spaţiale, a anunţat marţi preşedintele rus Vladimir Putin, potrivit Reuters. În același context, Putin a declarat că o ciocnire cu „cu forțele anti-rusești” era inevitabilă, era doar o chestiune de timp.

Biserica Ortodoxă Ucraineană a Patriarhiei Moscovei cere organizarea unui tribunal bisericesc internațional împotriva Patriarhului Kirill

Preoții Bisericii Ortodoxe din Ucraina strâng semnături pentru a-l aduce pe Patriarhul Kirill în faţa Consiliului Întâistătătorilor Bisericilor Orientale Străvechi pentru a-l judeca după recentele declaraţii în care îndeamnă populaţia să susţină acţiunile statului rus în Ucraina. Preoţii ucraineni îl acuză pe Kirill de erezie.

The Guardian: Cum a ajuns Putin să păcălească o lume întreagă şi unde a greşit Vestul

Președintele rus ne-a arătat întotdeauna exact cine este. "De ce a fost nevoie ca Rusia să invadeze Ucraina ca să-l vedem?", se întreabă The Guardian, într-o analiză despre cum a ajuns Putin să terorizeze o lume întreagă. Străinii au văzut de prea multe ori ceea ce își doreau și au minimalizat cele mai întunecate părți ale putinismului, arată publicaţia.

Vladimir Putin, mesaj către clienții europeni: “Pentru a achiziţiona gaz natural rusesc, trebuie să deschidă conturi în ruble în bănci ruseşti, începând de mâine”. Occidentul respinge șantajul președintelui rus

Rusia amenință că taie gazul țărilor pe care le numește neprietenoase, în cazul în care plățile nu se fac în ruble. Președintele Vladimir Putin a semnat decretul prin care, începând din 1 aprilie, toate plățile pentru gaze și alte livrări din sectorul energetic se vor face în ruble. Desigur, la un curs stabilit de Banca Națională a Rusiei. În grupul de țări așa-zis neprietenoase figurează statele din Uniunea Europeană, în ansamblu, deci este și România vizată. În caz de neplată, în condițiile impuse de Moscova, aceste țări vor rămâne fără gaz. Mai multe țări au reacționat deja. Germania, de exemplu, a anunțat că toate contractele de gaze prevăd plata în euro sau în dolari, deci nu se pune problema tranzacțiilor în ruble.

Ultima Oră

Cele mai citite