Puternicul lider al metroului și afacerile din subteran

Dincolo de revendicările salariale, conflictul sindicaliștilor de la metrou cu managementul companiei are mize mult mai adânci. Sindicatul de la metrou deține toate spațiile comerciale din subteran. Și nu sunt puține. Le închiriază și dă Metrorex 36 la sută. De fapt, le deținea. Ministerul Transporturilor a suspendat de aproape trei ani contractul prin care sindicaliștii au dreptul să dea spre închiriere spațiile comerciale, numai că lucrurile merg mai departe.

Ministrul Cătălin Drulă, despre protestul de la metrou: Este vorba de o mafie. Rădoi, s-a terminat! Ceea ce ai făcut zeci de ani nu mai merge!

La metrou "este vorba de o grupare care se comportă mafiot și atunci când interesele îi sunt atinse, recurge la șantaj", a declarat ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, vineri, într-o conferință de presă organizată în timpul protestului. "Rădoi, s-a terminat! Ceea ce ai făcut zeci de ani nu mai merge!" - i-a transmis ministrul liderului de sindicat Ion Rădoi, pe care l-a acuzat că manipulează protestul în interes personal.

Protestul de la metrou s-a încheiat, circulația este reluată. Calendar de negocieri pentru săptămâna viitoare

Circulația metroului este reluată, potrivit unui acord încheiat la negocierile din această seară de la Prefectură. Protestul a fost declanșat de dimineață, sindicaliștii au cerut ca anul acesta sa nu fie făcute concedieri, iar salariile să le fie menținute la nivelul anului trecut. Oprirea metroului a dat peste cap circulația în București. Poliţia Capitalei a anunţat că a declanşat cercetări pentru încălcarea prevederilor legale, nefiind asigurate serviciile de transport la cel puţin o treime din activitatea normală. Ministrul Transporturilor Cătălin Drulă a depus o plângere penală și a declarat că acțiunea este controlată de sindicatul Metrorex, care acționează ca un cartel mafiot. Declarații ale tuturor celor implicați în eveniment au fost transmise de TVR1 pe parcursul întregii zile.

Transportul în comun, blocat la Constanța. Șoferii au refuzat să iasă pe trasee nemulțumiți de valoarea primei de Crăciun

Orașul Constanța a fost paralizat azi mai bine de o jumătate de zi. Șoferii transportului public în comun au refuzat să iasă pe traseu de dimineață. Mai bine de 9 ore, niciun autobuz al societății nu a circulat în oraș. Constănțenii au fost nevoiți să caute o alternativă de transport. Greva spontană, care inițial nu era asumată de niciun sindicat, l-a indignat pe primar, dar, până la urmă, tot el a cedat și le-a oferit protestatarilor ceea ce au cerut: 500 de lei în plus de sărbători.

Protest spontan la Spitalul de Urgență din Craiova. Nemulţumirile cadrelor medicale: nu au primit vouchere de vacanţă, lipsa căldurii în spital, nu există personal suficient

Protest masiv la cel mai mare spital din Oltenia! Zeci de asistente, infirmiere și brancardieri de la Spitalul Județean Craiova au ieșit să își strige nemulțumitirile. Lipsa personalului, a medicamentelor și materialelor sanitare sunt doar câteva dintre ele. Angajații sunt suparăți și pentru că nu au primit vouchere de vacanță. Lista cu nemulțumiri este lungă. Oamenii amenință cu blocarea activității, dacă situația nu se va schimba.

Protest spontan la termocentrala Mintia, Hunedoara. Muncitorii se tem că producătorul va funcționa cu un singur grup energetic, iar celelalte 5 vor fi trimise la fier vechi

Protestul spontan al energeticienilor de la termocentrala Mintia, parte a Complexului Energetic Hunedoara, s-a încheiat după aproape 3 ore. Aproximativ 100 de salariaţi şi-au arătat nemulţumirea faţă de informaţiile conform cărora producătorul ar urma să funcţioneze cu doar un grup energetic din cele 6 pe care le deţine în prezent.

Ultima Oră

Cele mai citite