Protest spontan la CNSAS. Angajații cer păstrarea sporurilor

Angajații Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS) au declanșat un protest spontan. Nici ei nu sunt de acord cu intenția Guvernului de a le tăia sporul pentru condiții vătămătoare de muncă.

Tăieri ilegale de sporuri la Spitalul Județean Botoșani. Angajații au organizat un protest spontan. Managerul instituției și-a dat demisia

A fost protest spontan, astăzi, la Spitalul Județean de Urgență Botoșani. Sute de angajați au ieșit în curte cu cruci și coroane, supărați că șefii unității au decis să le taie sporurile. Cei mai afectaţi ar fi medicii de la Urgenţe, Terapie Intensivă şi blocul operator. Managerul Doina Caba și-a anunțat demisia chiar în fața protestatarilor nemulțumiți.

Protest spontan al șoferilor de autobuze de la transportul public din Iași. Ei solicită ca salariile să fie majorate la 4.000 de lei pe lună

Ieşenii s-au trezit în această dimineaţă fără transport public în comun. Şi asta pentru că mai mulţi şoferi au intrat într-o grevă spontană. Angajaţii sunt nemulţumiţi de salariile prea mici şi condiţiile de muncă. Primarul Iaşului spune, însă, că protestul ar fi pornit de la un angajat al companiei, care mai are abateri. Pentru a acoperi lipsa autobuzelor, au fost suplimentate tramvaiele, care nu au reuşit însă să acopere toate zonele afectate.

Directoarea Minei Băița și 10 angajați s-au blocat în carieră, în semn de protest

Directorul general al societăţii Băiţa Bihor SA, Maria Trip, şi 10 angajaţi dintre cei 70 ai minei s-au blocat de marţi în carieră, în semn de protest faţă de refuzul Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale (ANMR) şi al Ministerului Economiei de a elibera permisul de exploatare pentru cariera de calcar de la suprafaţă, astfel ca societatea să-şi poată continua activitatea.

Protest spontan la Primăria Focșani - angajații nu și-au primit salariile pe luna trecută. Blocaj financiar după ce bugetul local a fost votat cu amendamente care au lăsat mai multe capitole financiare pe minus

Protest spontan al funcționarilor din Primăria Focșani. Angajații au întrerupt luni lucrul și au ieșit în fața instituției, unde au scandat pașnic, nemulțumiți că nu și-au luat salariile pe luna trecută. Angajații așteaptă salariile pe card de pe 7 iunie. A trecut o săptămână, dar banii nu au fost virați. Mai mult, nu se știe deocamdată când se va întâmpla acest lucru. Întreaga situație este cauzată de forma în care a fost aprobat bugetul local în urmă cu o lună. Acesta a fost votat cu mai multe amendamente, care au lăsat anumite capitole bugetare pe minus.

Metrorex | Negocieri între administrație și sindicate la Ministerul Transporturilor: Nu se vor face disponibilizări. Cercetarea disciplinară a participanților la protest este suspendată

Sindicaliştii de la Metrou susţin că au ajuns la un acord cu şefii companiei. Astfel, spun ei, nu vor fi tăiate salariile şi nu se vor face concedieri. Cele două părţi au încheiat astăzi prima rundă de negocieri după protestul spontan care a blocat vineri circulaţia în subteran. Directorul Metrorex a anunţat însă că vor mai fi discuţii, iar legea nu este subiect de negociere.

Ultima Oră

Cele mai citite