Valorile termice maxime vor scădea cu peste zece grade începând de miercuri. Prognoza meteo până pe 20 iulie

Vremea va continua să fie caniculară la nivelul întregii ţări în următoarele două zile, însă de miercuri regimul termic va scădea semnificativ, iar temperaturile maxime vor scădea cu peste zece grade, pe fondul unor perioade de instabilitate atmosferică, reiese din prognoza publicată, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), pentru intervalul 7 - 20 iulie.

Zile de foc în sudul țării. De luni, valul de aer fierbinte cuprinde 15 județe şi Bucureştiul

Sunt zile de foc în sudul țării. Astăzi, e cod roşu în 4 judeţe, iar mâine valul de aer fierbinte cuprinde 15 județe şi Bucureştiul. Temperaturile au urcat până la 41 de grade la umbră, dar au fost şi mai mari în centrul oraşelor, cu disconfort termic ridicat. Localnicii au primit mesaje ro-alert şi s-au refugiat în case la orele prânzului. La sate, oamenii au avut grija să îşi protejeze şi animalele.

ANM: Vreme călduroasă cu perioade de instabilitate atmosferică, în următoarele două săptămâni

Meteorologii prognozează pentru următoarele două săptămâni (30 iunie - 13 iulie) o vreme în general mai caldă decât în mod normal pentru această perioadă, cu valori termice ce vor ajunge pe timpul zilei la 39 de grade, în unele zone, în timp ce manifestări de instabilitate atmosferică ar urma să se semnaleze cu preponderenţă atât pe 30 iunie, cât şi după data de 5 iulie.

Ultima Oră

Cele mai citite