Secretar de stat în MS: Construirea Centrului de Arşi Grav pentru Copii, blocată de Primăria Sectorului 1

Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii (MS) Alexandru Rogobete afirmă că primarul Clotilde Armand blochează din nou construirea Centrului de Arşi Grav din cadrul Spitalului de Copii "Grigore Alexandrescu", cu finanţare de la Banca Mondială, iar în replică Primăria Sectorului 1 a transmis că este nevoie de reluarea procedurii de autorizare, deoarece constructorul a schimbat autorizaţia de construire.

„Rabla pentru ascensoare” | Scandal între consilierii din opoziţie şi primarul Sectorului 1. Clotilde Armand vrea să schimbe toate lifturile vechi din Sector, fără licitație. Proiectul ar costa 100 de milioane de euro

Scandal uriaș între consilierii locali PNL și PSD și primarul Sectorul 1, Clotilde Armand. Edilul vrea să aloce integral de la bugetul local bani pentru înlocuirea lifturilor vechi sau care consumă multă energie electrică din blocurile din sector. Suma este estimată la 100 de milioane de euro, dar consilierii care se opun o acuză pe Armand că vrea să plătească noile lifturi și lucrările aferente fără licitație și în mod netransparent, "doar să dea bine electoral".

„Brățara Vieții”, sistemul de telemedicină pentru locuitorii din Sectorul 1. Este disponibil gratuit pentru anumite categorii de persoane

O brăţară ar putea face diferenţa între viaţă şi moarte pentru persoanele singure, cu probleme medicale. Dacă se simt rău, apasă un buton pe brăţară şi pot cere ajutor. Un astfel de sistem de Telemedicină este folosit acum în București. Sunt mulți bătrâni care se sting în case și sunt găsiți după mult timp, fiindcă nu mai reuşesc să cheme medicii.

Ultima Oră

Cele mai citite