"Anul Nou care n-a fost" și "Moromeții 3" conduc topul celor mai nominalizate filme la Gala Premiilor Gopo, cu câte 13, urmate de "Săptămâna Mare" - 12 și "Trei kilometri până la capătul lumii" - nouă, potrivit site-ului premiilegopo.ro.
Premiile Gopo, care recompensează cele mai importante realizări din lumea filmului românesc, au fost decernate aseară. Rodica Mandache şi Dan Nuţu au fost premiaţi pentru întreaga activitate artistică. Dar cele mai mari emoţii au fost pentru premiile acordate pentru superlativele filmelor anului trecut: imagine, montaj, regie, actorie şi cea mai bună producţie.
Seară de gală pentru cinematografia românească. În sala Ion Caramitru a Teatrului Naţional s-a desfăşurat aseară cea de-a 17-a ediţie a Premiilor Gopo. În faţa a peste 900 de invitaţi, filmul "Oameni de treabă" a luat cele mai multe premii. Andreea Grămoșteanu este cea mai bună actriţă într-un rol principal, iar Iulian Postelnicu a fost ales cel mai bun actor.
Gala Premiilor Gopo, ajunsă la ediţia a XVII-a, are loc în Sala "Ion Caramitru" a Teatrului Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti, unde sunt celebrate realizările cinematografice ale anului trecut.
Filmul "Babardeală cu bucluc sau porno balamuc", regia Radu Jude, a primit Trofeul Gopo pentru Cel mai bun film de lungmetraj la Gala Premiilor Gopo, care s-a desfăşurat, marţi seara, la Sala "Ion Caramitru" a Teatrului Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti, producţia primind premii şi la categoriile Cea mai bună actriţă în rol secundar şi Cel mai bun montaj.
Actorul Costel Constantin va fi omagiat cu Premiul Gopo pentru Întreaga Carieră la cea de-a 15-a ediţie a Galei Premiilor Gopo, care va avea loc pe 28 iunie, informează organizatorii într-un comunicat transmis Agerpres.
Filmul "La Gomera", de Corneliu Porumboiu, a fost marele câştigător al Galei Gopo de luni seara, cu nouă trofee, inclusiv pentru cel mai bun film, cel mai bun regizor şi cel mai bun scenariu.