Cod galben de ploi şi vânt în aproape jumătate de ţară. Porturile din Constanța și Midia au fost închise transportului maritim și fluvial

Astăzi este în vigoare o atenţionare Cod galben de ploi şi vânt valabilăîn jumătatea de vest a Carpaţilor Meridionali, precum şi în Carpaţii Occidentali şi în nordul Carpaţilor Orientali. Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că, începând cu ora 06:30, porturile Constanța Nord, Constanța Sud și Midia au fost închise transportului maritim și fluvial, din cauza vântului puternic.

Cum se circulă în țară. Traficul rutier a fost reluat pe Autostrada Soarelui; porturile la Marea Neagră închise; aeronavele înregistrează întârzieri

Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că traficul rutier pe sectorul Bucureşti – Drajna Nouă al autostrăzii A2 s-a reluat, în condiţii de iarnă. Măsura închiderii circulaţiei a fost luată joi seara din cauza ploii îngheţate (freezing rain) ce produce polei şi s-a aplicat pentru toate categoriile de autovehicule. Şi cursele aeriene au întârzieri din cauza ploii îngheţate. Pe aeroportul Otopeni, oamenii au aşteptat zeci de minute până să se îmbarce din cauza operaţiunilor de degivrare. Porturile de la Marea Neagra, Midia şi Mangalia, dar şi Constanţa-fluvial sunt închise.

Circulația se desfășoară în condiții de iarnă. Porturile de la Marea Neagră, închise din cauza vântului puternic. Cursele aeriene pot înregistra întârzieri. Trenurile au întârzieri de zeci de minute

Aproape jumătate din țară e acoperită de zăpadă. Ninge de noaptea trecută și bate vântul cu putere, mai ales în partea de sud, unde s-a format și polei. Mulți dintre șoferii care au circulat cu viteză ori nu s-au obișnuit cu noile conditii de drum au fost implicați în accidente.

Ultima Oră

Cele mai citite