poluare
Ungaria trage din nou un semnal de alarmă privind poluarea de pe Tisa. Autoritățile spun că dinspre Ucraina și România vin cantități uriașe de gunoaie. Este o problemă veche de ani de zile, iar Ungaria s-a plâns inclusiv la nivel înalt.
Pe străzile din Craiova va circula primul autobuz electric
Primul autobuz electric va circula pe străzile din Craiova în următoarele zile. Este primul dintr-o serie de mijloace de transport în comun achziționat cu fonduri europene.
Agenția pentru Protecția Mediului: Creștere importantă a poluării în București și în localitățile limitrofe. Traficul, principala cauză
Agenția pentru Protecția Mediului anunță că începând cu seara zilei de 22 ianuarie 2021 și până în prezent, în Municipiul București și localitățile limitrofe au avut loc creșteri importante ale concentrațiilor poluanților monitorizați. De aseară, valorile concentraţiei de particule poluante din atmosferă au depăşit chiar şi de trei ori media zilnică. Poluarea peste limite s-a înregistrat la toate staţiile de monitorizare din Capitală.
Poluare în Drobeta Turnu Severin. Cauciucuri și mase plastice arse
Poluare în Drobeta Turnu Severin în urma unor incendii izbucnite la marginea orașului. Sesizați de localnici, comisarii Gărzii de Mediu au găsit la fața locului mai multe focuri în care ardeau cauciucuri și mase plastice, provenite din dezmembrarea unor autoturisme. Pompierii au stins incendiile, iar proprietarii depozitului risca să fie amendați.
Studiu: Reducerea poluării ar preveni peste 50.000 de decese pe an în Europa
Reducerea poluării aerului la nivelurile recomandate de OMS ar permite evitarea a peste 50.000 de decese pe an în Europa, potrivit unui studiu publicat miercuri, care solicită acţiuni rapide, informează AFP.
Poluarea cu deșeuri de pe râul Cerna a ajuns pe Dunăre
Poluarea cu deșeuri de pe râul Cerna s-a mutat pe Dunăre, după ce barajul plutitor amplasat de autorități pentru a opri gunoaiele să ajungă în fluviu a cedat sub greutatea acestora. Zeci de tone de deșeuri din mase plastice, ambalaje de suc sau recipienți în care au fost depozitate substanțe chimice zac acum împrăștiate pe aproape tot lacul de acumulare.
Agenţia Internaţională a Energiei avertizează că emisiile de CO2 vor reveni în 2021 la nivelul anterior pandemiei dacă guvernele nu iau măsuri
Agenţia Internaţională a Energiei (IEA) a avertizat luni că emisiile globale de CO2, care au scăzut în 2020 pe fondul pandemiei de COVID-19, vor reveni în 2021 la nivelul dinainte, dacă guvernele nu iau măsuri rapide, transmite Reuters, preluată de Agerpres.
Sancțiuni mai dure pentru cei care depozitează ilegal deșeuri în Capitală
Sancțiuni mai dure pentru cei care depozitează ilegal deşeuri în Bucureşti. Amenzile vor ajunge şi la 40 de mii de lei, iar cei prinşi în flagrant pot rămâne şi fără vehiculul cu care transportă gunoiul. Măsurile anunţate de ministrul Mediului intră în vigoare de la 1 februarie, când echipe mixte de control vor împânzi fiecare sector al Capitalei.
Dezastru ecologic în Sud-Vestul Serbiei. Tone de deșeuri au ajuns în principalul lac de acumulare din regiune
Dezastru ecologic în Sud-Vestul Serbiei, la graniţa cu Muntenegru. Principalul lac de acumulare din regiune oferă o imagine dezolantă: tone de deşeuri, cele mai multe nedegradabile, au pus stăpânire pe ape.

