BUCUREȘTI | Garda de Mediu a amendat toate primăriile din Capitală pentru poluare

Garda de Mediu a amendat toate primăriile din Capitală pentru poluarea din București. Comisarii verifică de anul trecut în mod constant calitatea aerului si modul de gestionarea a deşeurilor. Sancţiunile, de aproape două milioane de lei, nu li se impută însă celor care nu au luat măsuri pentru reducerea poluării sau pentru ridicarea la timp a gunoiului de pe străzi.

Peisaj dezolant într-o arie protejată din Oltenia. Parcul Național Defileul Jiului, plin cu deșeuri aruncate la voia întâmplării

Peisaj dezolant într-o arie protejată din Oltenia. În Parcul Național Defileul Jiului, pe malul râului, în apă ori pe marginea drumului, peste tot au fost aruncate deșeuri la voia întâmplării. Apa duce în aval haine, PET-uri și tot felul de resturi. Garda de Mediu amenință cu amenzi dure, iar cei de la Parcul Național strâng în zadar gunoaiele pentru că, la scurt timp, apar altele la loc.

Deversări ilegale de dejecții în lacul Ciorogârla și în Lacul Morii. Amplă acțiune a Gărzii de Mediu

În fiecare zi, în oraşul ilfovean Măgurele sunt deversate ilegal, direct în râul Ciorogârla, zeci de vidanje pline cu materii fecale. Un adevărat dezastru ecologic, spun activiştii de mediu. Pe fir au intrat şi inspectorii Gărzii Naționale de Mediu care încearcă să-i identifice pe vinovaţi. Autorităţile au mai depistat o altă deversare ilegală pe teritoriului comunei Chiajna, unde dejecţiile sunt aruncate în Lacul Morii.

Sondaj | "Atitudinea față de companii străine, raportarea la Ungaria, atitudinea față de minorități, Spațiul Schengen". 50% dintre români: aderarea României la Schengen, blocată din motive economice

Jumătate dintre români sunt de părere că România nu a fost încă admisă în spațiul Schengen deoarece unele state europene blochează aderarea României din motive economice. Este una dintre cele mai importante concluzii ale sondajul de opinie intitulat ”Neîncrederea publică: Vest vs. Est, ascensiunea curentului naționalist în era dezinformării și fenomenului știrilor false”. Sondajul a fost realizat de INSCOP Research în parteneriat cu Verifield la comanda think-tank-ului STRATEGIC Thinking Group în cadrul unui proiect de cercetare sprijinit de The German Marshal Fund of the United States și finanțat de Black Sea Trust for Regional Cooperation prin True Story Project.

Ora Pământului | O oră de întuneric ar putea face lumină într-o mare de plastic

Sâmbătă seară s-a stins lumina pe întreaga planetă pentru o oră, iar la noi clădirile simbol au rămas în întuneric. Inclusiv Palatul Cotroceni a marcat astfel Ora Pământului. Este cea mai mare manifestare voluntară de mediu din istorie, marcată la nivel mondial. Milioane de oameni participă cu o oră de responsabilitate. De fapt, acest întuneric atrage atenția asupra consumului exagerat de resurse - de la lumină și apă, până la sticlă, plastic şi alimente. Planeta este grav afectată și, odată cu ea, corpul fiecăruia dintre noi. Studiile arată, de exemplu, că în fiecare săptămână ajung câte 5 grame de plastic în corpul unui om. Plasticul este nociv şi doar prin simpla atingere.

Ultima Oră

Cele mai citite