poluare
Concernul auto german Volkswagen a pierdut procesul început în urma cu cinci ani. Curtea Europeană pentru Justiție a decis că Volkswagen a încălcat legea când a decis să instaleze în mașinile cu motor diesel componente care manipulau datele privind emisiile de noxe.
Justiția britanică: Poluarea a contribuit la moartea unei fetițe care locuia la Londra
Justiţia britanică a recunoscut pentru prima dată rolul poluării aerului într-un deces, estimând într-o decizie foarte aşteptată că aceasta a reprezentat "o contribuţie materială" la moartea unei fetiţe de nouă ani la Londra, relatează AFP.
Peste 200 de clujeni au donat bani pentru achiziționarea unor senzori de monitorizare a calității aerului din oraș
Clujenii s-au mobilizat și au donat câteva mii de euro pentru instalarea a 22 de senzori noi care vor monitoriza calitatea aerului în Cluj-Napoca.
Dacia Spring va fi disponibilă pentru publicul larg din septembrie 2021
Dacia Spring a fost prezentată drept cea de-a treia revoluție după Logan și Duster. Va fi cea mai accesibilă mașină 100% electrică din Europa, spun reprezentanții Dacia. Prețul nu a fost comunicat încă pentru piața românească, dar în Ungaria primele rezervări s-au făcut deja la puțin peste 17.000 de euro.
Japonia se pregătește să renunțe la mașinile cu motoare pe combustibili fosili
Japonia se pregătește pentru o viață mai curată și mai puţin poluată: guvernul vrea să interzică vânzarea de mașini cu motoare pe combustibili fosili.
Poluarea aerului rămâne o cauză principală a deceselor premature în Europa, raportează Agenţia Europeană de Mediu
Poluarea aerului rămâne o cauză principală a deceselor premature în 41 de ţări europene, în pofida progreselor înregistrate în reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, afirmă un raport publicat luni de Agenţia Europeană de Mediu (AEM), relatează dpa.
Activitatea a zece firme din Conţeşti a fost sistată. Societățile se ocupau cu gestionarea deșeurilor
Garda de Mediu a dispus sistarea activităţii a 10 firme din Conţeşti, judeţul Dâmboviţa, care se ocupau cu gestionarea deşeurilor.
Descinderi împotriva arderilor ilegale de deșeuri. Oameni acuzați că ard ilegal chiar recipiente cu substanțe periculoase
Capitala a fost poluată din nou, în această dimineaţă. Staţiile de măsurare a calităţii aerului au înregistrat depăşiri în unele zone. În acest timp, echipe ale Gărzii de Mediu, Poliției și Jandarmeriei au mers în control într-o localitate din județul Dâmbovița unde oamenii sunt acuzați că ard ilegal deșeuri periculoase, în căutare de metale și poluează zona. Localnicii spun că doar muncesc să își câștige existența, deși unii dintre ei au adevărate palate.
Amenzi de 180.000 de lei după descinderile vizând arderile ilegale din zona București-Ilfov
Autoritățile au dat amenzi în valoare de 180.000 de lei și au s-a impus evacuarea deșeurilor identificate la Sintești, Vidra și Jilava, precum și predarea acestora către operatorii economici autorizați, a transmis, vineri, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.

