Țigări în buşteni, canapele, colivă sau pâine. Fiecare container adus ilegal înseamnă un milion de euro profit pentru rețelele subterane. Un adevărat parc auto din mașinile confiscate de polițiști

Contrabandiștii dau dovadă de imaginație și fac zeci de milioane de euro din traficul ilicit cu țigări, pe care le ascund în cele mai ingenioase moduri. Fiecare container de țigări înseamnă un milion de euro profit pentru rețelele subterane. Polițiștii Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Sighetu Marmaţiei au reușit să confiște peste 200 de maşini folosite de contrabandişti.

Războiul din Ucraina a redus contrabanda cu țigări. Mai multe rute de transport nu au mai putut fi accesate de către grupările de contrabandă

De când a început războiul în Ucraina, contrabandă cu țigări pe granița de Nord a României a scăzut cu 60%. Asta pentru că multe dintre rutele care veneau din Rusia sau Belarus au fost închise. Cu toate acestea, situația este atent monitorizată de polițiștii de frontieră. Fiecare container de țigări ilegale înseamnă un milion de euro profit pentru rețelele de contrabandă, dar mai ales un imens prejudiciu adus statului român.

Specializați în trecerea migranților peste graniță. Cum au acționat traficanții de persoane din România. Sirieni și kurzi, scoși din țară în schimbul a câte o mie de euro

Afacerile ilegale au viață scurtă! Confirmă acest lucru și ultima rețea de trafic de persoane destructurată de oamenii legii. Se ocupau de migranții ajunși la noi în țară, care aveau însă altă destinație finală - țări din Occident. Un timp afacerea a funcționat, până când grupurile de migranți au devenit din ce în ce mai mari și mai greu de dus peste frontiere. S-au scurs rapid informații și așa au fost prinși capii rețelei.

90 de migranţi, gasiţi de poliţiştii de frontieră de la Nădlac II şi Borş, ascunşi în TIR-uri, la graniţa cu Ungaria

Poliţiştii de frontieră de la Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II au depistat 84 de cetăţeni din Siria, Turcia, Bangladesh, India, Maroc, Egipt şi Pakistan, care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria, ascunşi în trei automarfare încărcate cu diverse bunuri. Alţi 6 cetăţeni afro-asiatici au fost depistaţi ascunşi într-un autocamion, la Borş, judeţul Bihor.

Doi polonezi prinși de câinele Cima la Vama Petea. Aduceau droguri pentru festivalul Untold

În contextul desfășurării festivalului de muzică UNTOLD, care se derulează în perioada 4-7 august în municipiul Cluj-Napoca, în această perioadă, poliţiştii de frontieră de pe raza judeţelor Arad, Bihor şi Satu Mare, împreună cu poliţişti de la structurile de prevenire ale IPJ şi specialişti din cadrul Agenției Naționale Antidrog, desfăşoară în punctele de trecere a frontierei din vestul ţării acţiuni preventive in sistem integrat pentru informarea participanţilor la trafic cu privire la riscurile privind traficul şi consumul de droguri.

Ultima Oră

Cele mai citite