Traficanţi de migranţi din Timişoara, duşi la audieri

Luni de disperare şi frică! Şi un drum lung şi chinuitor. Mii de migranţi trec prin clipe îngrozitoare în speranţa că vor apuca să trăiască o viaţă mai bună în Europa. Ajung în România şi plătesc bani grei celor care le promit că îi trec ilegal graniţa. O astfel de grupare bine pusă la punct a fost descoperită de poliţişti la Timişoara. Traficanţii cereau şi două mii de euro de persoană celor care voiau să treacă ilegal graniţa. Capii reţelei şi alte persoane bănuite că erau implicate în această afacere au fost duse la audieri. În timpul descinderilor au fost descoperiţi şi 14 cetăţeni irakieni, sirieni, afgani şi indieni.

BOTOȘANI Suspect de contrabandă cu ţigări, împuşcat în cap de poliţiştii de frontieră, după ce a lovit cu maşina un agent

Focuri de armă într-o comună din Botoșani, nu departe de granița cu Republica Moldova. Un contrabandist de țigări a fost împușcat în cap de un polițist de frontieră, după ce a refuzat să oprească la un filtru rutier și a lovit cu mașina un agent. Bărbatul împușcat este internat, în stare gravă, la spital. Polițiștii fac acum o anchetă în acest caz. Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoțional!

Scannerele din vămi s-au stricat din cauză de nefolosință. Contrabandiștii sunt căutați tot cu angajați și câini dresați

Folosirea tehnologiei în vămi pare blestemată la noi, deși contrabandiștii se folosesc de tot arsenalul ca să facă afaceri de sute de milioane de euro. La granițe, noi am rămas însă tot cu angajații și câinii dresați. Echipamentele care ar scoate la lumină neregulile doar în câteva minute s-au stricat de nefolosință. Așa că acum autoritățile promit să cumpere altele.

Lipsă de personal la Poliția de Frontieră. Ministrul de Interne vrea să aducă angajați din sursă externă, sindicaliștii se opun

Tot mai mulți angajați pleacă din Ministerul de Interne. Peste 7000 au părăsit sistemul în acest an. Iar golurile rămase în instituții-cheie, cum este și Poliția de Frontieră, sunt greu de acoperit din promoțiile noi de absolvenți. În lipsa altor soluții, ministrul de Interne vrea să asigure necesarul prin angajări din sursă externă.

România, poartă de intrare în UE pentru refugiaţi. În centrele din Timișoara sunt tot mai mulți afgani

România devine noua poartă de intrare în Uniunea Europeană pentru refugiații din Afganistan. Din cauza supravegherii sporite la granițele Ungariei și Croației, ruta celor care își părăsesc țara de frica talibanilor s-a schimbat. Numai în prima jumătate a anului, numărul migranților ilegali prinși în timp ce încercau să treacă frontiera a crescut cu 200 la sută față de aceeași perioadă din 2020.

"Nu pot să mă întorc în Afganistan, pentru că acolo nu e bine". Asaltul migranţilor la hotarele României. Polițiștii de frontieră fac față cu greu situației

Problema migranţilor devine din ce în ce mai presantă şi pentru România. Poliţiştii de frontieră se plâng de faptul că fac faţă cu greu asalturilor de la frontiera cu Serbia. Ei spun că s-ar fi ajuns în situaţia în care alungă migranţii peste graniţă. Totul pentru a dejuca planurile călăuzelor care îi învaţă pe migranţi să ceara statutul de refugiat.

Ultima Oră

Cele mai citite