Mai multe voci din PNL cer partidului să iasă de la guvernare și să se detașeze de PSD

Gigel Știrbu, președintele PNL Olt, a lansat luni un apel către conducerea partidului, solicitând ca PNL să iasă de la guvernare și să se desprindă clar de PSD. Într-o declarație publică, Știrbu a subliniat că alianțele cu PSD au adus mereu prejudicii partidului, afirmând că cele două formațiuni nu au aceleași valori și viziuni.

Liberalii rămân la guvernare, în ciuda tensiunilor cu partenerii de coaliție. PNL, în linie dreaptă pentru Cotroceni

Nicolae Ciucă a fost desemnat oficial candidatul liberalilor la funcția de președinte al țării. Decizia a fost luată în unanimitate în ședința de joi a conducerii PNL, iar acum partidul se declară în linie dreaptă în bătălia pentru Cotroceni. Până atunci, liberalii duc o altă bătălie, cu partenerii de la PSD, dar sunt hotărați să rămână la guvernare.

Fără consens pentru prezidențiale. Ciolacu: PNL dorește să schimbe regulile jocului. Surse: Liberalii nu cedează

Cresc tensiunile în coaliţia de la guvernare, PSD și PNL nu dau semne că vor ajunge la un acord în privinţa datei alegerilor prezidenţiale. Într-o declaraţie făcută la Bruxelles, unde are loc reuniunea Socialiştilor Europeni, liderul social-democraţilor, Marcel Ciolacu, chiar i-a atacat pe liberali, cărora le-a cerut să dea dovadă de onoare nu doar pe panouri, ci şi în discuţiile din coaliţie.

Ultima Oră

Cele mai citite