PSD: ”Ilie Bolojan blochează toată România pentru că a pierdut puterea. Se poate și fără PNL!”

PSD / Arhivă
11 iunie 2026, 14:18

PSD reacționează la decizia PNL de a nu susține învestirea Guvernului Tomac și lansează un atac la adresa lui Ilie Bolojan. Social-democrații spun că premierul interimar Bolojan ”blochează toată România pentru că a pierdut puterea”.

”Rămâne cum am stabilit: prim-ministrul demis Ilie Bolojan blochează toată România pentru că a pierdut puterea! Cei care anul trecut cereau PSD „responsabilitate pro-europeană“, ca țara să nu ajungă pe mâna „extremiștilor“, nu mai sunt acum deloc preocupați nici să fie „responsabili“, nici „pe ale cui mâini va ajunge țara.“ Dincolo de ambițiile unui singur om, românii au nevoie urgent de un Guvern care să scoată țara din haosul economic și social în care a lăsat-o Bolojan”, a transmis PSD într-un mesaj postat pe Facebook.

PNL nu va susține învestirea guvernului Tomac. Bolojan: Fără susținere politică nu poate spera decât la supraviețuire

Discuțiile pentru formarea noului Guvern durează de aproape o săptămână, dar nu au adus, până acum, rezultatul așteptat de șeful statului și de premierul desemnat, Eugen Tomac, care încearcă să obțină sprijinul necesar în Parlament. Președintele Nicușor Dan a intervenit în pline negocieri și a făcut apel la responsabilitate. Nicușor Dan mizează în continuare pe Eugen Tomac, în ciuda susținerii limitate obținute până acum în Parlament.

Social-democrații subliniază că ”se poate și fără PNL”.

”După 7 ani la putere, fără să câștige alegerile, este vremea să meargă în opoziție, lângă AUR. Să continui să minți ipocrit că ai acceptat funcția de prim-ministru pentru că nimeni nu se înghesuia este o încercare ridicolă de a rescrie realitatea. Domnul Bolojan nu a făcut niciun act de sacrificiu ritualic. Nu este nimic eroic atunci când ești mânat doar de setea de putere. S-a sacrificat și se mai sacrifică încă puțin acum… inventând tot felul de motive pentru a se ține legat cu lanțurile de putere. Poți pierde o funcție. Poți pierde o majoritate. Dar cel mai grav este ca setea de putere să îți întunece judecata și să ajungi toxic pentru români și România”, mai arată sursa citată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite