Vremea a trecut de la o extremă la alta în Bihor, unde a fost Cod Roșu de ploi torențiale și grindină. Vijelia a făcut prăpăd în Oradea, unde mai mulţi copaci au fost doborâți. Populația a fost avertizată de patru ori prin mesaje RO-ALERT.
România fierbe la aproape 40 de grade în luna lui Cuptor. Valul de aer saharian a încins localităţile din vestul, sudul şi estul ţării. Încă de dimineaţă a fost foarte cald în mai multe oraşe. Iar umezeala a făcut canicula şi mai greu de suportat. Veştile de la meteorologi ne dau fiori. Mâine va fi şi mai cald, cu temperaturi de peste 40 de grade şi nopţi tropicale.
România nu scapă de fenomenele extreme. Pe lângă temperaturile sufocante, furtunile au făcut până acum ravagii în Cluj, Mehedinţi şi Bacău. În câteva localităţi, şuvoaiele au inundat drumuri judeţene şi au intrat în gospodăriile oamenilor.
Dacă în unele zone temperaturile au depășit limita de caniculă, în altele instabilitatea atmosferică a fost accentuată, iar meteorologii au emis avertizări de cod portocaliu și roșu de furtuni și vijelii în mai multe județe. Nu scăpăm de vremea schimbătoare până mâine dimineață, așa că la noapte mai putem avea parte de ploi în mai multe regiuni ale țării.
Caniculă, dar și ploi torențiale și grindină. Toate aceste fenomene se vor înregistra în ţara noastră în următoarele zile. Este primul val de temperaturi ridicate care loveşte România vara aceasta. Meteorologii au emis un cod portocaliu și un cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină pentru vestul și nord-vestul țării.
În doar 30 de minute, două localități din Sibiu au fost pur şi simplu acoperite de ape. A fost Cod roşu de ploi abundente, grindină şi vijelii în Iacobeni şi Brădeni. Seara trecută, peste 30 de pompieri au intervenit la faţa locului pentru a-i ajuta pe oameni să scoată apa din locuințe.