ploi torenţiale
Șeful Executivului a susținut duminică după-amiază o nouă ședință cu prefecții, în sistem de videoconferință, pe tema inundațiilor din ultimele zile. Florin Cîțu a anunțat că se va institui prin hotărâre de guvern o derogare de la procedura normală pentru acordarea ajutoarelor de urgență și că va verifica personal cum sunt acordate aceste ajutoare. De asemenea, el i-a trimis pe reprezentanții guvernului în teren, inclusiv pentru a vorbi cu organizatorii evenimentelor în aer liber, evenimente programate în aceste zile, pentru a-i informa despre riscurile la care se expun.
Imaginile operațiunii de urgență după viitura de la Nereju. Un salvator a coborât de 12 ori pe frânghii pentru a prelua fiecare muncitor din grupul surprins de ape pe o limbă de pământ
Toată ţara a urmărit cu sufletul la gură operaţiunea de sâmbătă, din Vrancea, unde 12 muncitori au fost recuperaţi din mijlocul apelor. Echipe ale jandarmilor și salvamontiştilor au încercat ore în şir să ajungă la ei. Oamenii rămăsesera izolați încă de vineri seara. Au petrecut noaptea și ziua de ieri înghesuiţi în vagoanele de pe o limbă de pământ. Apa putea ajunge la ei în orice clipă.
VRANCEA | Zeci de gospodării inundate şi mai multe drumuri judeţene închise, în urma fenomenelor meteorologice
Zeci de gospodării din judeţ au fost inundate în ultimele ore din cauza precipitaţiilor abundente şi a depăşirii cotelor de atenţie pe principalele râuri ce tranzitează Vrancea şi mai multe drumuri judeţene sunt închise din cauza apei revărsate pe carosabil sau a prăbuşirii unor poduri, a informat, duminică, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vrancea.
După o noapte de groază, cei 12 muncitori forestieri izolați de o viitură pe râul Zăbala din Vrancea au fost salvați cu ajutorul unei tiroliene. Un salvamontist a reușit să îi aducă la mal pe toți cei prinși în mijlocul apelor
Singuri în mijlocul infernului! 12 persoane au rămas izolate de o viitură pe râul Zăbala, în județul Vrancea. Oamenii au stat toată noaptea cu frica în suflet, temându-se că apa îi va înghiți. Imaginile surprinse de localnici sunt sfâșietoare. Salvatorii au făcut încercări disperate să ajungă la oameni. Însă nici măcar elicopterul nu a putut fi folosit din cauza condițiilor meteo potrivnice. În cele din urmă, printr-un sistem improvizat de tip tiroliană, cei 12 oameni au salvați. Salvamontiști din județele Vrancea, Bacău și Covasna au participat la misiune.
Două persoane au murit după viiturile puternice din ultimele 24 de ore. Noapte de veghe și de spaimă, pagube uriașe în Vrancea: "La mila lui Dumnezeu stăm"
În Neamț, un bărbat a fost luat de viitură chiar din faţa casei şi un altul a fost luat de ape, după ce podeţul pe care încerca să-l traverseze s-a rupt cu el. Niciunul nu a mai putut fi salvat. Inundaţiile au provocat pagube în sute de gospodării din 50 de localităţi. Vă avertizăm, sunt imagini și informaţii cu puternic impact emoțional!
Probleme în localități din nordul județului Vrancea, vizat de un Cod roșu de ploi torențiale. Râul Putna s-a umflat și le-a adus pagube mari oamenilor
Probleme au fost și în alte localități din nordul județului Vrancea, vizat de un Cod roșu de ploi torențiale. Râul Putna s-a umflat și le-a adus pagube mari oamenilor. Toată noaptea și-au păzit bunurile și au încercat să le pună la adăpost.
Bloc din Bragadiru, inundat după seria de ploi torențiale. Oamenii sunt disperați și nu mai știu cui să ceară ajutorul
Noapte de coșmar pentru locatarii unui bloc din Bragadiru. Apartamentele lor s-au inundat aseară, după seria de ploi torențiale. Oamenii sunt disperați și nu mai știu cui să ceară ajutorul.
Un bărbat dintr-o localitate de lângă Piatra Neamț a fost luat de viitură în fața casei
Ploile din ultimele ore au făcut și o victimă. Un bărbat și-a pierdut viața după ce pârâul care trece prin fața casei s-a umflat, iar omul a fost surprins de viitură.
Inundații puternice în Galați. Vârtej cu aspect de tornadă în timpul unei furtuni în Dâmbovița
Curți inundate, străzi acoperite de apă și animale în pericol. O ploaie torențială de câteva ore a făcut prăpăd în Galați. Zona joasă a orașului a fost cea mai afectată. Pompierii au intervenit cu o pompă de mare capacitate care a deversat apa direct în Dunăre.

