Asociația Română a Băncilor după întâlnirea cu premierul, pe tema plăților cu bani lichizi: Băncile înțeleg preocupările unei părți din populație. Comisioanele pentru operațiunile în numerar nu s-au majorat

Asociația Română a Băncilor a informat Guvernul, în cadrul întâlnirii de luni, că băncile nu au majorat comisioanele aferente operațiunilor în numerar, în contextul intrării în vigoare a legii care aduce modificări asupra plafoanelor de plăți și încasări cu numerar. Sistemul bancar susține creșterea incluziunii financiare în România, care în prezent este cea mai redusă în rândul statelor Uniunii Europene, de doar 69%, se arată într-un comunicat remis Știrilor TVR.

Guvernul renunță la noile plafoane pentru plățile cash și le menține pe cele care sunt deja în vigoare, cu două excepții, legate de banii din casierie și deconturi

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat că în prima şedinţă de guvern va revizui propunerile venite de la ANAF şi Ministerul Finanţelor legate de cash. Pe de altă parte, deși premierul a anunțat un acord cu băncile potrivit căruia nu vor crește comisioanele, Asociația Română a Băncilor a transmis că fiecare instituție aplică propriile decizii comerciale.

După nemulțumirile stârnite de limitarea plăţilor în numerar, guvernanții caută soluții

Premierul Marcel Ciolacu ia în calcul excepții pentru anumite produse, în timp ce fostul premier se gândește la revenirea la plafoanele aplicate până acum. Și șeful PSD, și cel al PNL sunt de acord că soluțiile trebuie găsite cât mai rapid. Șeful guvernului anunță că măsura de limitare a cash-ului a venit de la Finanţe, iar liberalii susțin că nu au fost de acord.

Ultima Oră

Cele mai citite