Pietonii care folosesc telefonul atunci când trec strada ar putea fi amendaţi de poliţişti. Ministerul de Interne vrea să schimbe Codul rutier pentru că s-au înmulţit accidentele în care sunt implicaţi trecătorii atenţi la telefon şi nu la trafic. Şi bicicliștii vor putea fi amendaţi dacă depășesc 30 de kilometri pe oră. Schimbările sunt în dezbatere publică.