Bogdan Chirițoiu, la TVR: Prețul mare la energie nu vine de la TVA. Nu toate companiile au același preț, sunt diferențe

Românii au început să primească primele facturi pentru energie electrică, după reliberalizarea pieţei de la 1 iulie, iar în unele situaţii consumatorii au de plată dublu față de cât plăteau până acum. Facturile pentru luna iulie includ TVA majorat la 21%, pentru că au fost emise după data de 1 august. Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței, a oferit explicații la emisiunea Banii, azi.

De la 1 iulie, milioane de români primesc ajutor financiar de la stat pentru plata facturii la energie electrică

Începând cu 1 iulie 2025, milioane de români vor primi ajutor financiar de la stat pentru plata facturii la energie electrică, în contextul liberalizării pieței de electricitate. Este vorba despre un nou mecanism de sprijin, prezentat de Ministerul Muncii, destinat consumatorilor casnici aflați în sărăcie energetică - adică români care nu își mai permit să își achite consumul lunar de curent.

Guvernul menține preţul la energie pentru consumatorii casnici: 0,68 lei până la 100 de Kwh

România revine la reglementarea pieței de energie electrică. Guvernul menține plafoanele pentru populație și introduce prețuri maxime pentru producătorii care vând energie, valabile, de la 1 ianuarie anul viitor până în martie 2025. Potrivit noii ordonanţe de urgenţă adoptate astăzi de Executiv, marii consumatori industriali vor plăti un leu și 30 de bani per kilowatt oră.

O piață semi-reglementată a energiei este varianta care se prefigurează în coaliția de la guvernare. Decizia finală, cel mai probabil miercuri

Anunțul privind varianta pieței semi-reglementate a fost făcut de președintele PNL, premierul Nicolae Ciucă. Încă se caută soluții tehnice, a declarat liderul liberal, astfel încât prețurile pentru consumatorii casnici să nu crească. Decizia finală ar urma să fie luată miercuri. Între timp, Autoritatea de Reglementare vine cu un avertisment: un preţ maximal de un leu și 30 de bani pe kilowatt, așa cum a fost vehiculat în ultimele zile, este nerealist.

Controverse în coaliție pe tema energiei. PSD propune preț fix pentru toată lumea, compensații acordate direct consumatorilor. Ciolacu: Eu nu sunt obligat, asta e o aberație, să compensez prețurile speculative

Coaliţia nu a ajuns încă la o înţelegere privind plafonarea preţului la energie, deşi iarna bate la uşă! Cu o creştere a preţului de peste 55%, România se află printre primele 5 ţări din Uniunea Europeană la scumpirea energiei electrice în semestrul 1 al anului, în comparaţie cu perioada similară a anului trecut. Până la finalul lunii noiembrie, coaliția ar trebui să vină cu o ordonanţă de urgenţă pe semi-reglementare.

Guvernul ceh va plafona prețurile la gaze și electricitate în 2023

Guvernul de la Praga a anunţat marți plafonarea preţurilor la energie electrică şi gaze pentru consumatorii casnici şi pentru întreprinderile mici și mijlocii. Măsura, care trebuie aprobată şi de Parlament, este un răspuns la scumpirile din ultima perioadă. Executivul ceh spune că planul va funcţiona în paralel cu soluţia pan-europeană pregătită de Comisia Europeană şi statele membre.

Ultima Oră

Cele mai citite