Polițiști acuzați de comportament agresiv. Oamenii legii ar fi intrat din greșeală în casa unui profesor

La Parchet nu se pot depune sesizări oricând. Profesorul Corneliu Riegler a încercat astăzi să depună o plângere la Parchetul Curții de Apel București împotriva celor care au autorizat mandatul de perchezitie la locuința sa. Bărbatul reclamă distrugerea ușii de la intrare și comportamentul abuziv al polițiștilor care au intrat la o adresă care s-a dovedit, foarte repede, că nu era corectă. Plângerea nu a fost însă depusă dintr-un motiv neașteptat: program cu publicul este doar luni, miercuri și joi.

Poliția a confiscat 500.000 de lei din contrabanda cu țigări

Contrabanda, un adevărat fenomen în ultimii ani, văduvește bugetul de stat cu sute de milioane de euro, însă îmbogățește grupările de crimă organizată. Ultimul exemplu vine de la Constanța, unde polițiștii au făcut o captură de 500.000 de lei, bani îngropaţi în curtea unei case, proveniți din contrabanda cu ţigări. Iar vămile din ţară sunt pline de mașini abandonate chiar de contrabandişti. Legea actuală interzice vânzarea sau mutarea lor.

Ultima Oră

Cele mai citite