Comitet politic USR programat duminică, pentru aprobarea programului de guvernare și a echipei guvernamentale. "În cazul în care negocierile (...) eşuează, e nevoie să oferim o soluţie funcţională pentru un nou guvern"

Biroul Naţional al USR a decis miercuri seară să continue discuţiile cu foştii parteneri de coaliţie - PNL şi UDMR -, în paralel cu redactarea unui program de guvernare şi propunerea unei liste de miniştri, se arată într-un comunicat al formațiunii.

Dacian Cioloș, la finalul zilei marcate de prima discuție cu liderii din coaliție: Mi-aș dori să terminăm acest balet al divertismentului politic în care persoanele sunt mai importante decât rezultatul

Premierul desemnat să formeze un guvern, Dacian Cioloș, a anunțat miercuri seară, pe Facebook, că a decis să aștepte până vineri răspunsul "foștilor parteneri" privind reformarea coaliției, după ce aceștia își vor consulta partidele. "Foarte multe emoții în aceste momente, nume peste nume, declarații și întrebări care țin mai degrabă de un 'reality show' decât de o situație care implică mult echilibru și urgență. Foștii noștri parteneri m-au rugat să aștept până mâine pentru a vedea dacă partidele lor sunt de acord sau nu să reformăm coaliția. Am decis să aștept până vineri. Nu avem prea mult timp la dispoziție, dar am decis să aștept, pentru că un eventual guvern susținut de Coaliție ar fi cel mai bun lucru acum", a subliniat Cioloș.

Kelemen Hunor, după discuția cu Dacian Cioloș și Florin Cîțu: Eu sper că fiecare mai lasă din orgoliile prezentate și în dreapta, și în stânga. Sper că putem schimba ziua de mâine, asta ne interesează pe noi

Discuția liderilor de partid din coaliția de guvernare, cărora li s-a alăturat și liderul Grupului minorităților naționale, Varujan Pambuccian, s-a încheiat miercuri seară fără niciun rezultat. Liderul UDMR a remarcat lipsa de încredere dintre participanții la discuție, dar și-a exprimat speranța că "fiecare mai lasă din orgoliile prezentate". "Ceea ce am văzut și ceea ce s-a întâmplat este în spatele nostru - nu putem schimba. Nu putem schimba nici votul la moțiunea de cenzură, nu putem schimba nimic nici în ceea ce privește alăturarea de AUR a celor de la USR, dar sper că putem schimba viitorul, putem schimba ziua de mâine, asta ne interesează pe noi", a declarat Kelemen Hunor.

Premierul demis, Florin Cîțu, declarații după discuția cu Dacian Cioloș, premierul desemnat: Astăzi nu a fost o concluzie. Mi se pare normal ca cei care au declanșat criza să vină și cu o soluție

Discuția dintre premierul desemnat Dacian Cioloș și liderii partidelor din coaliția de guvernare s-a încheiat după aproximativ o oră. A fost o rundă așteptată pentru soarta unui viitor guvern, catalogată însă de multe surse politice drept o întâlnire "de curtoazie". Președintele PNL, Florin Cîțu, nu a avut niciun mandat din partea partidului.

Ludovic Orban: "Mă simt din ce în ce mai străin de deciziile împotriva interesului României, care sunt luate de o conducere care se comportă ca o armată de ocupație". Explicația găsită de Florin Roman

Ludovic Orban își va depune mâine demisia din funcția de șef al Camerei Deputaților. Fostul președinte al liberalilor evită să spună dacă va părăsi și partidul, însă mărturisește că nu-și mai găsește locul în PNL. A fost o zi de contre între liberali, pe alocuri cu accente comice. După ce Ludovic Orban s-a plâns că este izolat în partid și că se iau decizii fără el, colegul Florin Roman a găsit motivul: fostul șef al PNL nu are WhatsApp, deci nu este la curent cu organizarea ședințelor, și a propus să-i instaleze chiar el aplicația.

Ludovic Orban afirmă că este sprijinit de majoritatea liberalilor: Eu sunt o certitudine, în timp ce contracandidatul meu este, poate, cel mult, o speranță

Preşedintele Partidului Naţional Liberal, Ludovic Orban, susţine că are cele mai mari şanse să rămână lider al partidului, fiind sprijinit de majoritatea membrilor. Orban a afirmat duminică, la Sibiu, că el este "o certitudine", în timp ce contracandidatul său, premierul Florin Cîţu, este "poate, cel mult, o speranţă".

Tensiuni tot mai mari în interiorul PNL. Florin Cîțu dă de înțeles că dezaprobă stilul de conducere al lui Ludovic Orban

Cresc tensiunile în interiorul PNL pe fondul luptei pentru şefia partidului. Acuzat de tabăra adversă că duce o campanie murdară, care trage în jos guvernul, Ludovic Orban se apără şi spune că nu obişnuieşte să-şi atace colegii de partid. La rândul lui, Florin Cîţu dă de înţeles că dezaprobă stilul de conducere al lui Ludovic Orban.

Ultima Oră

Cele mai citite