În această perioadă, parcurile, ştrandurile şi mall-urile sunt pline de cei care vor să fugă de temperaturile caniculare şi să petreacă, în acealaşi timp, câteva ore departe de casă.
În urmă cu 20 de ani, când a descoperit în satul Păscoaia din județul Vâlcea un loc părăsit, lui Cezar Cotescu i-a venit o idee: să creeze un sat de vacanță și să îl numească Frații Jderi. Un loc în care oamenii să se poate elibera de stres și de grijile cotidiene profitând din plin de tot ce le oferă natura.
A fost inaugurat primul parc de aventură din Vâlcea. Acesta se află în comuna Nicolae Bălcescu, lângă muzeul care poartă numele fostului revoluționar. Iniţiativa îi aparţine unei fundaţii care promovează frumuseţile din zonă.
Vacanțele pot fi petrecute și aproape de casă! Pentru bucureșteni există, de exemplu, cea mai mare plaja urbană din Europa. Sau un parc de aventuri în care toată lumea își poate testa curajul pe tiroliană sau la cățărări prin copaci.
Bucureştenii rămaşi acasă s-au ''răzbunat'' la un grătar. N-a fost ca la mare, dar micii stropiţi cu bere au salvat ziua. S-au găsit clienţi şi pentru parcurile de distracţii: copiii au profitat de ultima zi de vacanţă.