Studiu: 4 din 10 români se tem de o posibilă infectare cu SARS-CoV-2

Pandemia de Covid 19 rămâne o problemă care naște îngrijorare în rândul românilor. Unul dintre cele mai recente studii IRES arată că 4 din 10 români au declarat că le este teamă de o posibilă infectare. Un alt studiu meționează sacrificiile pe care românii le-ar putea accepta dacă situatia din țara noastră se agravează.

Cernobîl (1986), Covid-19 (2020): Un nou atac de panică la nivel global. Și atunci, și acum, dezinformarea și teoriile conspirației au amplificat în mod intenționat panica

Astăzi trăim un atac de panică la nivel global, al doilea după accidentul de la Cernobîl. Și atunci, și acum, cei aflați în prima linie, „salvatorii", luptă cu un inamic nevăzut purtând simple măști textile. Și atunci, și acum, dezinformarea și teoriile conspirației au amplificat în mod intenționat panica.

Analistul Dragoș Cabat: Dacă angajatorii nu oferă în această perioadă posibilitatea unor venituri pentru angajații lor, la finalul crizei să nu se aștepte ca aceștia să se întoarcă la serviciu

Analistul economic, Dragoș Cabat este de părere că firmele care obligă acum angajații să semneze încetarea contractelor de muncă, acționează sub imperiul emoției, al panicii, și atrage atenția că dacă angajatorii nu oferă în această perioadă posibilitatea unor venituri  pentru angajații lor vor avea o problemă  la finalul acestei crize cu personalul, pentru că piața era oricum afectată de lipsa forței de muncă.

Părintele Visarion Alexa: Ar fi bine puțin să ieșim din frica asta care ne paralizează și ne face un pic egoiști și să ne gândim puțin că și altul are nevoie

Părintele Visarion Alexa a vorbit la TVR despre un grup de tineri creștini care s-au mobilizat să ajute persoanele în vârstă sau imobilizate să facă cumpărături.  Preotul ne sfătuiește să ieșim un pic din starea de teama care ne face egoiști și să ne uităm la cei care au mai multă nevoie.

COVID-19 se extinde în Europa. 650 de persoane contaminate doar în Italia

În timp ce în China numărul contaminărilor e în continuă scădere, tot mai multe țări europene anunță cazuri noi de infectare cu coronavirus, majoritatea cu origine în Italia. În Peninsulă sunt peste 650 de persoane contaminate și numărul deceselor a ajuns la 17. Dar sunt și 45 de persoane care s-au recuperat de pe urma bolii.

Ultima Oră

Cele mai citite