Viruși ”Zombie”, vechi de aproape 50.000 de ani, readuși la viață în Siberia
Lumea este amenințată de o nouă pandemie. De acestă dată, inamicul stă ascuns în zonele înghețate ale Siberiei. Jurnaliștii de la The Guardian scriu că virușii antici înghețați în permafrostul arctic ar putea fi eliberați într-o zi de încălzirea climei Pământului și ar putea declanșa o epidemie majoră de boli. Pare un orizont îndepărtat, însă nu este.
22 January 2024, 10:06 (actualizat 22 January 2024, 10:09)