Bogdan Aurescu a participat la reuniunea ministerială a Consiliului Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică. Reuniunea s-a plasat sub semnul combaterii repercusiunilor războiului din Ucraina şi a consecinţelor pandemiei

Ministrul Afacerilor Externe Bogdan Aurescu a participat, miercuri, la reuniunea anuală la nivel ministerial a Consiliului Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), care s-a desfășurat la sediul Organizației din Paris. Organizată sub titlul „Pentru un viitor mai rezilient: valori comune și parteneriate globale”, conferința a reunit delegații ale statelor membre OCDE, ale partenerilor-cheie, ale țărilor candidate, cât și ale unor organizații și instituții internaționale, potrivit Ministerului Afacerilor Externe.

Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică îmbunătăţeşte estimările privind creşterea economiei mondiale în 2023 şi în 2024

Perspectivele economiei mondiale s-au îmbunătăţit faţă de acum câteva luni, deoarece şocul inflaţiei se atenuează, dar majorarea dobânzilor va menţine riscurile ridicate, a anunţat Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE), majorând previziunile pentru principalele economii, transmite Reuters, preluată de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite