Doi elevi suceveni, Maurizio Pavel şi Dragoş Andrei Sîrghi, vor reprezenta România la Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Astrofizică, după ce s-au calificat în lotul naţional.
Cele două echipe ale României care au participat la a XIII-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Astronomie şi Astrofizică (Keszthely/Ungaria, 2-10 august) au obţinut zece premii, dintre care două medalii de aur, patru de argint şi patru de bronz.