Tradiția datului de grindă. În Oltenia, mama merge la moașă cu daruri
În prima zi a noului an, în Oltenia se păstrează tradiţia datului la grindă. După ce copilul a fost botezat, trei ani la rând, in dimineața Anului Nou, mama merge cu plocon și cu copilul la moașă, pentru a fi dat la grindă. Potrivit obiceiului, cu colacul în jurul capului, copilul este ridicat la grindă, în urările moaşei să crească mare, sănătos şi cuminte. Apoi, toată lumea se aşează la masa plină cu bucate alese.
2 January 2019, 18:53