Atacuri otrăvitoare. Spionii militari ruși implicați în atacul cu Noviciok se prezintă drept turiști

Criza diplomatică dintre Marea Britanie şi Rusia e departe de final. Cei doi bărbaţi acuzaţi de Londra că l-ar fi otrăvit pe fostul spion Serghei Skripal şi pe fiica sa au admis că au fost în Salisbury în momentul atacului cu agent neurotoxic. Într-un interviu pentru Russia Today, post apropiat Kremlinului, au declarat că doreau să viziteze oraşul. Londra afirmă că bărbaţii sunt spioni militari ruşi şi au fost în misiune.

Reacția Kremlinului după ce autoritățile din Marea Britanie au indicat că atacul asupra fostului spion Serghei Skripal ar fi fost comis de doi ofiţeri GRU: "Rusia nu este implicată"

Kremlinul a indicat joi că este "inadmisibil" ca autorităţile ruse să fie făcute responsabile de otrăvirea în martie, la Salisbury, sud-vestul Angliei, a fostului spion dublu rus Serghei Skripal şi a fiicei sale Iulia, transmite agenția France Presse, citată de Agerpres. Reacţia Moscovei a venit după ce secretarul de stat britanic pentru Securitate, Ben Wallace, a afirmat că, în ultimă instanţă, preşedintele Vladimir Putin este vinovat de acest caz, întrucât el conduce statul rus. 

Cazul Skripal: Autoritățile britanice spun că serviciul secret militar rus l-a otrăvit pe agent. Londra solicită convocarea Consiliului de Securitate

Atacul din primăvară, de la Londra, asupra fostului spion rus Serghei Skripal și a fiicei sale a fost pus la cale de serviciul secret militar rus, GRU. Anunțul a fost făcut chiar de premierul britanic Theresa May în parlamentul de la Londra, la scurt timp după ce poliția a anunțat că a emis mandate de arestare pentru doi cetățeni ruși. Aceștia sunt acuzați că au participat la tentativa de asasinare a fostului spion cu un agent neurotoxic de proveniență sovietică.

Ultima Oră

Cele mai citite