Mai mulţi primari consideră că, după alegerile de anul viitor, prioritatea guvernului ar trebui să fie reforma administrativă. Multe comune ar putea fi comasate, iar oraşele şi municipiile reorganizate. În acest fel, edilii cred că vor putea obţine mai uşor bani europeni, iar diferenţele de dezvoltare vor dispărea. Ministrul Dezvoltării şi Administraţiei subliniază că satele şi oraşele României sunt organizate după o lege din anii '60. 38 de orașe din România nu au acum nici măcar 5.000 de locuitori.
Asociația Municipiilor din România (AMR), care reunește primarii marilor orașe din țară, susține că adoptarea ordonanței privind măsurile fiscale fără consultarea primarilor reprezintă o încălcare a legii: „Practicile nesănătoase” ale guvernelor anterioare au fost însușite rapid de Guvernul Cîțu.