Benzina și motorina s-ar putea scumpi din nou, după ce a intrat în vigoare embargoul impus importurilor de carburanți din Federația Rusă

Carburanții s-ar putea scumpi din nou, avertizează analiştii și reprezentanții companiilor petroliere după ce Uniunea Europeană a renunțat la cea mai mare parte a importurilor de benzină și motorină din Federația Rusă. Cel mai mult s-ar putea scumpi motorina, în condițiile în care producția nu acoperă necesarul. Ministrul Energiei dă însă asigurări că sunt stocuri suficiente și că importatorii au găsit alți furnizori.

2023, fără reducere la carburanți. Analiștii economici spun că prețul barilului de petrol este în creștere și va sări iar de suta de dolari

Noul an vine cu scumpiri la pompă. Vom scoate mai mult din buzunar pentru carburanți deoarece se elimină reducerea cu 50 de bani pe litru. Și chiar dacă acciza este mai mică, se indexează cu rata inflației. Veștile proaste nu se opresc. Analiștii economici spun că prețul barilului de petrol este în creștere și va sări iar de suta de dolari.

Guvernul nu a mai prelungit schema de compensare cu 50 de bani a prețului la carburanți. Premierul N. Ciucă: Dacă prețul va avea o evoluție care va depăși puterea de cumpărare, suntem pregătiți să o aplicăm din nou

În trei zile dispare compensarea de 50 de bani pe litru din preţul motorinei și benzinei. Guvernul a decis să suspende măsura de la 1 ianuarie anul viitor. Dar poate să o reintroducă, dacă tarifele la pompă vor exploda din nou. În paralel, tot de la 1 ianuarie, accizele pentru carburanţi vor fi mai mici, însă producătorii de petrol, inclusiv rafinăriile, la fel și cei de gaze, vor plăti o suprataxă pentru profiturile suplimentare. Măsura este deja contestată de industrie.

Evoluție surprinzătoare pe piaţa carburanților | Economiștii pun ieftinirile de la pompă pe seama scăderii cotației barilului de petrol

Evoluție surprinzătoare pe piaţa carburanților după ce Uniunea Europeană și G7 au impus embargo și noi sancțiuni Rusiei. Cotaţia barilului de petrol a scăzut la cel mai mic nivel de la începutul anului. Iar în ţară, benzina și motorina s-au ieftinit semnificativ. Dar prețurile ar putea să crească din nou dacă guvernanții vor renunța la compensația de 50 de bani pe litru, de la 1 ianuarie.

Prețul carburanților a scăzut cu 5,8% față de acum o lună. Economiștii spun că ar trebui să scadă mai mult, având în vedere contextul geopolitic actual

Deşi preţurile carburanţilor au scăzut faţă de acum o lună, majoritatea şoferilor susţin că acestea sunt tot mari raportate la veniturile pe care le au. Dacă în prezent la pompă un litru de motorină şi benzină standard este 7,91 lei, respectiv, 6,71 lei, reprezentanţii benzinarilor particulari spun că preţurile ar mai putea scădea până la 7 lei.

Ultima Oră

Cele mai citite