Guvernatorul din Mississippi, Tate Reeves, a declarat marţi stare de urgenţă şi a activat Garda Naţională după ce zeci de mii de locuitori din Jackson, capitala acestui stat din sudul Statelor Unite, au rămas fără apă curentă în urma inundaţiilor care au deteriorat infrastructura deja îmbătrânită a oraşului.