Cele 40 de minute în care echipajul Artemis va pierde contactul cu Pământul
Nimeni nu a fost mai departe de casă decât astronauții de pe Artemis. Dar, pe măsură ce Pământul devine tot mai mic în oglinda lor retrovizoare, ei au avut o conexiune constantă cu centrul de control al misiunii din Houston, Texas. Cuvintele calme ale echipei NASA le-au oferit un sentiment reconfortant de legătură cu casa.Acea legătură este pe cale să se piardă, scrie BBC.
6 April 2026, 08:59 (actualizat 6 April 2026, 09:00)