Cele 40 de minute în care echipajul Artemis va pierde contactul cu Pământul

Nimeni nu a fost mai departe de casă decât astronauții de pe Artemis. Dar, pe măsură ce Pământul devine tot mai mic în oglinda lor retrovizoare, ei au avut o conexiune constantă cu centrul de control al misiunii din Houston, Texas. Cuvintele calme ale echipei NASA le-au oferit un sentiment reconfortant de legătură cu casa.Acea legătură este pe cale să se piardă, scrie BBC.
Proiectul Artemis 3

NASA amână revenirea astronauţilor americani pe Lună până în 2026

NASA a anunţat marţi că amână cu aproape un an misiunile Artemis 3, care ar trebui să trimită astronauţi pe Lună pentru prima dată după 1972, şi Artemis 2, în cadrul căreia un echipaj va face un ocol în jurul Lunii fără să alunizeze, informează AFP.

Ultima Oră

Cele mai citite