Astronauții din misiunea Artemis II au probleme cu toaleta în drum spre Lună

Echipajul nu va aseleniza, ci va orbita Luna, pregătind terenul pentru viitoarele misiuni / Profimedia Images
6 April 2026, 15:09

NASA se pregătește să trimită oameni mai departe în spațiu decât oricând, însă există o tehnologie care încă dă bătăi de cap: toaleta capsulei spațiale Orion, scrie BBC.

De la lansarea de miercuri, cei patru astronauți aflați la bordul capsulei Orion din misiunea Artemis II s-au confruntat cu probleme intermitente la sistemul sanitar.

La un moment dat, sâmbătă, toaleta nu a mai putut evacua deșeurile în spațiu, posibil din cauza unei conducte de ventilație înghețate, a transmis NASA. Astronauții au fost nevoiți să folosească un sistem alternativ, bazat pe recipiente pliabile din plastic pentru colectarea urinei.

În ciuda acestor dificultăți, misiunea Artemis II a ajuns cu succes în ziua a cincea a istoricei călătorii de 10 zile în jurul Lunii.

Cei patru membri ai echipajului – Reid Wiseman, Victor Glover și Christina Koch (NASA), precum și astronautul canadian Jeremy Hansen – se află într-o cabină mică, de dimensiunea unei rulote, de aproximativ 5 metri lățime și 3 metri înălțime.

Într-o transmisiune video cu Pământul, joi, specialistul de misiune Christina Koch a menționat o mică problemă de „amorsare” a toaletei.

„Sunt mândră să mă numesc instalatorul spațial. Îmi place să spun că este probabil cel mai important echipament de la bord”, a spus ea.

Ulterior, NASA a anunțat că o conductă de evacuare a apei uzate s-a înfundat.

Echipajul a fost nevoit să ajusteze poziția navei astfel încât conducta să fie orientată spre Soare, pentru a ajuta la deblocare. Agenția a precizat că această manevră nu a afectat traiectoria navei.

Deși s-a reușit eliberarea unei părți din rezervorul de deșeuri, problema nu a fost complet rezolvată.

„Inginerii au folosit sistemele de încălzire ale conductei pentru a topi eventualul gheață care ar putea bloca fluxul”, a transmis NASA, adăugând că nava este menținută orientată spre Soare.

„Rezervorul de apă uzată nu este plin, iar toaleta este funcțională; totuși, echipajul a fost instruit să folosească sistemele de rezervă pe timpul nopții, dacă este necesar”, a mai precizat agenția.

John Honeycutt, președintele echipei de management a misiunii Artemis II, a comentat interesul public pentru acest subiect în cadrul unei conferințe de presă: „Cred că această fixare pe toaletă este o reacție umană. Toți știm cât de important este acest lucru pe Pământ, iar în spațiu este mult mai dificil de gestionat”.

Într-un interviu acordat CNN duminică, administratorul NASA, Jared Isaacman, a menționat problema, spunând că „putem face multe lucruri extraordinare în spațiu, dar această capacitate este una pe care trebuie să o perfecționăm”.

Misiunea Artemis II se află acum pe o traiectorie care va duce echipajul în jurul părții îndepărtate a Lunii și înapoi. Este pentru prima dată din 1972 când oameni părăsesc orbita Pământului.

Echipajul nu va aseleniza, ci va orbita Luna, pregătind terenul pentru viitoarele misiuni care vor readuce oamenii pe suprafața lunară pentru prima dată după anii ’60 și ’70.

Pe durata misiunii, astronauții testează comportamentul capsulei Orion, inclusiv pilotajul manual în orbită și manevrele necesare pentru viitoarele aselenizări.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite