Cele 40 de minute în care echipajul Artemis va pierde contactul cu Pământul
Nimeni nu a fost mai departe de casă decât astronauții de pe Artemis. Dar, pe măsură ce Pământul devine tot mai mic în oglinda lor retrovizoare, ei au avut o conexiune constantă cu centrul de control al misiunii din Houston, Texas. Cuvintele calme ale echipei NASA le-au oferit un sentiment reconfortant de legătură cu casa.Acea legătură este pe cale să se piardă, scrie BBC.
Pe măsură ce astronauții trec în spatele Lunii, în jurul orei 23:47 BST, luni, semnalele radio și laser care permit comunicarea bidirecțională între navă și Pământ vor fi blocate chiar de Lună.
Timp de aproximativ 40 de minute, cei patru astronauți vor fi singuri, fiecare cu propriile gânduri și emoții, călătorind prin întunericul spațiului. Un moment profund de singurătate și liniște.
Pilotul Artemis, Victor Glover, a spus că speră ca lumea să folosească acest moment pentru a se uni.
„Când vom fi în spatele Lunii, fără contact cu nimeni, haideți să folosim acest lucru ca pe o oportunitate”, a declarat el pentru BBC News înainte de misiune. „Să ne rugăm, să sperăm, să trimitem gânduri și sentimente bune, pentru ca noi să revenim în contact cu echipajul”.
Cu mai bine de 50 de ani în urmă, și astronauții Apollo au experimentat izolarea provocată de pierderea semnalului în timpul misiunilor lor către Lună.
Poate nimeni mai mult decât Michael Collins, din echipajul Apollo 11.
În 1969, în timp ce Neil Armstrong și Buzz Aldrin făceau istorie pășind primii pe suprafața lunară, Collins era singur în modulul de comandă, orbitând Luna.
Când nava sa a trecut pe partea îndepărtată, contactul cu cei doi aflați pe suprafața Lunii, precum și cu centrul de control, a dispărut timp de 48 de minute.
El a descris experiența în memoriile sale din 1974, „Carrying the Fire”, spunând că s-a simțit „cu adevărat singur” și „izolat de orice formă de viață cunoscută”, dar că nu a simțit frică sau singurătate.
În interviuri ulterioare, a descris pacea și liniștea aduse de tăcerea radio, spunând că i-au oferit o pauză de la cererile constante ale centrului de control.
Pe Pământ, întreruperea comunicațiilor va fi un moment tensionat pentru cei care au sarcina de a menține legătura cu nava spațială.
La stația terestră Goonhilly din Cornwall, în sud-vestul Angliei, o antenă uriașă a colectat semnale de la capsula Orion, determinând cu precizie poziția acesteia pe parcursul călătoriei și trimițând aceste informații înapoi la sediul NASA.
Matt Cosby, directorul tehnologic al Goonhilly, a declarat pentru BBC: „Este pentru prima dată când urmărim o navă spațială cu oameni la bord. Vom fi puțin emoționați când va trece în spatele Lunii și apoi foarte încântați când o vom vedea din nou, pentru că vom ști că sunt cu toții în siguranță”.
Totuși, speranța este că aceste întreruperi ale comunicațiilor vor deveni curând un lucru de domeniul trecutului. Iar Cosby spune că acest lucru va fi esențial pe măsură ce NASA – și alte agenții spațiale din întreaga lume – încep să construiască o bază pe Lună și să intensifice explorarea.
„Pentru o prezență sustenabilă pe Lună, ai nevoie de comunicații complete – 24 de ore din 24, chiar și pe partea îndepărtată, deoarece și acea zonă va trebui explorată”, a spus el.
Programe precum „Moonlight” al Agenției Spațiale Europene plănuiesc lansarea unei rețele de sateliți în jurul Lunii pentru a oferi în viitor o acoperire de comunicații continuă și fiabilă.
Pentru astronauții Artemis, perioada fără contact cu Pământul le va permite să își dedice toată atenția Lunii.
Ei vor petrece timpul de blackout observând Luna – făcând fotografii, studiind geologia acesteia și admirând pur și simplu splendoarea ei.
Când vor ieși din umbra Lunii și semnalul va fi restabilit, lumea va răsufla ușurată.
Iar astronauții care scriu istorie vor putea împărtăși priveliștile lor incredibile cu toți cei de acasă.

