minivacanţă la munte
Vremea frumoasă și liberele din primele zile ale anului i-au făcut pe oameni să iasă din case. Spre exemplu, în Argeș, zona montană și Transfăgărășanul au fost ca un magnet pentru cei care au ales să iasă în natură. Totul a răsunat de chiote de bucurie, ca odinioară.
Minivacanță la munte. În unele stațiuni, gradul de ocupare a depășit 90 la sută
Zeci de mii de români petrec minivacanța de 1 decembrie la munte. Stațiunile sunt deja pline, iar pârtiile de schi și săniuș sunt pregătite pentru pasionații sporturilor de iarnă. Hotelierii sunt și ei pe poziții: își întâmpină oaspeții cu țuică fiartă, numai bună pe gerul de afară, și cu mâncăruri tradiționale, făcute după rețete din bătrâni.

