Românii cumpără tot mai multe mașini la mâna a doua. Mașinile second hand, un pericol pe șosele
România începe, din nou, să fie sufocată de mașini second-hand. De la începutul anului, patru din cinci autoturisme înmatriculate au fost la mâna a doua. Comercianții spun că românii nu au suficienți bani ca să-şi cumpere o mașină nouă. În prezent, din cinci mașini care circulă la noi, două sunt mai vechi de 17 ani. Asta înseamnă poluare, iar în multe cazuri vorbim şi despre defecte ascunse care pot duce la tragedii pe drumuri. Jurnalistul Adrian Mitrea a vorbit despre această situație la Telejurnalul de la TVR 2.
22 July 2021, 18:40