ministrul mediului
Bugetul Programului Rabla Plus va fi suplimentat cu 60 de milioane de lei şi va ajunge la 200 de milioane de lei în 2020, a anunțat ministrul Mediului, Costel Alexe.
Bani returnați pentru ambalaje din plastic și sticle | Costel Alexe, ministrul Mediului: “România este unul dintre puținele state care tratează aceste deșeuri ca pe niște gunoaie și nu ca pe resurse”
Românii care cumpără băutură la PET și sticlă vor primi o sumă de bani înapoi dacă returnează recipientul în magazin. Măsura garanție-depozit s-ar putea aplica de anul viitor.
Pericolul de pe râul Prut a trecut. Nivelul apei a început să scadă
A fost alertă maximă pe râul Prut din cauza viiturii puternice formate în Ucraina. 160 de localnici au fost nevoiţi să-şi lase gospodăriile şi să se refugieze la rude. Acum pericolul a trecut, iar oamenii pot răsufla uşuraţi şi se pot întoarce la casele lor. Nivelul apei a început să scadă.
Ministrul Mediului, Costel Alexe, despre viitura de pe Prut: Situația este sub control
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Costel Alexe, a mers vineri după-amiază la Barajul Stânca-Costeşti din judeţul Botoşani. El a dat asigurări că populaţia nu are motive să fie îngrijorată nici în localităţile din amonte, nici în cele din aval.
Alexe: Sistemul SUMAL este operațional, poate opri tăierile ilegale din pădure
Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Costel Alexe, anunță finalizarea proiectului SUMAL. Este un sistem revoluționar care poate opri tăierile ilegale din pădure și transportul lemnelor.
Premierul Ludovic Orban: Riscul cel mai mare îl avem pe Prut, unde urmează să intre viitura. Două localități amenințate
Am evaluat situația pe moment, am făcut o analiză a riscurilor care există pentru perioada imediat următoare și, evident, am stabilit care sunt toate măsurile care trebuie luate, a subliniat premierul Ludovic Orban la finalul unei ședințe a Comitetului Ministerial pentru Situații de Urgență. Riscul cel mai mare il avem pe Prut unde urmează să intre viitura, a subliniat șeful executivului. La Rădăuți-Prut, viitura va ajunge joi.
Ministerul Mediului reduce taxele cu 30% pentru închirierea plajelor
Guvernul vine în sprijinul operatorilor de plaje în contextul epidemiei de coronavirus. Aproape 450 de agenți economici de pe litoral vor plăti cu 30% mai puțin pentru închirierea zonelor de nisip. Vor fi compensate astfel pierderile financiare pe care le au operatorii de la malul mării în urma măsurilor impuse de Executiv pentru protecția turiștilor.
Costel Alexe, ministrul Mediului: Suntem la mâna schimbărilor climatice. Aproape că ne jucăm viitorul la ruletă
Anual, dispar peste 20 milioane de metri cubi de lemn din România. Iar lemnul tăiat din păduri fără acte s-a dublat între 2014 și 2018. Suficiente motive pentru ca Senatul să aprobe înfiinţarea DNA-ului Pădurilor.
Peste 1000 de camioane vor transporta copaci distruși de vijelii
Peste 1000 de camioane încărcate cu lemne vor pleca din nordul judeţului Prahova. Sunt copaciii doborâţi de vijelia de la începutul acestui an, la Cheia. Motiv pentru care ministrul Mediului atrage atenția că pe şosele vor putea fi văzute foarte multe mijloace de transport, iar populația din zonă să nu se alarmeze.

