Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, întâlnire la Chișinău cu președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, cu șeful executivului și cu președintele Parlamentului

România va fi mereu alături de Republica Moldova și de cetățenii săi și va găsi soluții pentru ca Chișinăul să facă față problemelor cu care se confruntă în această perioadă de provocări geopolitice fără precedent. Este mesajul transmis la Chișinău de șeful diplomației de la București, Bogdan Aurescu. Pe lângă provocările ridicate de sistemul energetic și de necesitatea măsurilor de sprijin pentru Chișinău, a fost luată în discuție și cooperarea Republicii Moldova cu NATO, fiind subliniată deplina compatibilitate cu statutul de neutralitate al Republicii Moldova.

Ministrul Afacerilor Externe: Modul în care România a gestionat situația refugiaților, un argument că țara noastră merită să se alăture Schengen

Modul în care România a gestionat situaţia refugiaţilor veniţi din Ucraina reprezintă un argument puternic pentru faptul că ţara noastră acţionează deja ca un stat membru Schengen, a declarat astăzi ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu. Precizările au fost făcute în deschiderea dezbaterii cu tema "15 ani de la aderarea României la UE. Contribuţia României la UE şi rolul său în consolidarea Uniunii".

Bogdan Aurescu participă la reuniunea extraordinară a miniştrilor de Externe din statele NATO

Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, va participa, vineri, la reuniunea extraordinară a şefilor diplomaţiilor din statele NATO, desfăşurată în sistem videoconferinţă, dezbaterile vizând situaţia de securitate din Vecinătatea Estică şi de la Marea Neagră generată de desfăşurarea masivă a trupelor ruse în proximitatea Ucrainei şi implicaţiile acesteia pentru stabilitatea euroatlantică în ansamblul ei, a informat MAE.

Reuniune extraordinară NATO, anunț istoric făcut de aliați: începerea retragerii din Afganistan pe 1 mai. Acțiune coordonată de comunicare cu Washingtonul

Retragerea din Afganistan va începe pe 1 mai. Este decizia istorică anunțată la Bruxelles de aliații din NATO. Anunțul a venit la scurt timp după ce președintele Joe Biden a declarat la Casa Albă că va pune capăt celui mai lung război al SUA. La reuniunea extraordinară a NATO, România a fost reprezentată, prin videoconferință, de miniștrii Apărării și de Externe.

Ultima Oră

Cele mai citite