ministrul apărării
În contextul exercitării de către România a Președinției Consiliului Uniunii Europene, joi și vineri se desfășoară la București reuniunea informală a miniștrilor Afacerilor interne și de Justiție. O temă prioritară este spațiul Schengen. "A existat o tatonare a statelor membre în ceea ce privește extinderea spațiului Schengen, în paralel cu implementarea mecanismelor care oferă un plus de securitate", a confirmat ministrul de Interne, Carmen Dan. Ea a arătat că va avea întâlniri bilaterale cu omologii din statele care se opun procesului de extindere. Un mesaj încurajator a venit și din partea comisarului european pentru Migrație și afaceri interne, Dimitris Avramopoulos.
Ecouri printre jurnaliștii străini veniți la București, după cele două reuniuni informale găzduite de România
Organizare bună, oameni prietenoşi, mâncare excelentă - este părerea ziaristilor străini, după vizita pe care au făcut-o la Bucureşti pentru a relata despre cele două reuniuni informale găzduite de România, în săptămâna care se încheie. Jurnaliştii străini au, totuşi, o nemulţumire - spun că întâlnirile ar fi trebuit organizate în acelaşi loc, pentru că, în parte, s-au suprapus.
Armata are şef interimar. Generalul Laurian Anastasof, pilot de MiG, conduce Statul Major al Apărării
Armata are un nou comandant interimar. Potrivit unor surse din MApN, începând de azi, șeful Statului Major al Apărării este generalul Laurian Anastasof. Inițial, Gabriel Leș l-a numit pe Anastasof locțiitor interimar al șefului Armatei, după ce generalul care ocupa această poziție a ieșit la pensie.
EXCLUSIVITATE Ungaria finanțează afaceri în România. Mecanism explicat pentru emisiunea "Lumea Azi" de ministrul de Externe de la Budapesta
Într-un interviu acordat pentru emisiunea "Lumea Azi", ministrul ungar de Externe, Péter Szijjártó, a explicat cum funcţionează finanţările guvernului ungar pentru afacerile mici şi mijlocii din Transilvania. Interviul integral va fi difuzat în cadrul emisiunii de actualitate externă, astăzi, de la 17.30, pe TVR 1.
A doua zi a reuniunii informale a miniștrilor de Externe din Uniunea Europeană, ziua candidaților la aderare. Parteneriatul Estic, în prim plan. GALERIE VIDEO
Parteneriatul Estic, China și importanța relației transatlantice au fost principalele teme de discuție în a doua zi a reuniunii informale Gymnich, a miniștrilor de Externe din UE, găzduită de Palatul Băncii Naționale a României. În a doua parte a sesiunii, oaspeți au fost miniștrii Afacerilor externe din țările candidate la aderare.
Probleme importante de securitate și de politică externă ale Uniunii Europene - pe agenda reuniunilor de la București
Situația din Venezuela, relațiile Uniunii cu China, dar și noile provocări în domeniul apărării au fost principalele teme ale reuniunilor miniștrilor apărării și șefilor diplomațiilor din statele membre, desfășurate zilele acestea la București.
Curtea de Apel a suspendat decretul de prelungire a mandatului şefului Statului Major al Apărării. Ministrul Apărării: Până la comunicarea sentinței, șeful SMAp este gen. N. Ciucă
Blocaj neaşteptat la vârful Armatei. Decretul prin care preşedintele Klaus Iohannis a prelungit mandatul şefului Statului Major General, generalul Nicolae Ciucă, a fost suspendat în instanţă. Magistraţii Curţii de Apel Bucureşti au luat această decizie până la judecarea pe fond a conflictului dintre Ministerul Apărării și Administraţia Prezidenţială. Oficialii de la Apărare au anunțat că vor pune în aplicare hotărârea judecătorească în momentul în care o vor primi oficial.
Reuniunea informală a miniștrilor de Externe din Uniunea Europeană, Gymnich, la Palatul BNR. GALERIE VIDEO
Miniştrii de Externe din toate statele membre ale Uniunii Europene sunt la Bucureşti pentru o reuniune informală. Aceasta are loc de două ori pe an, în statul care deţine Preşedinţia rotativă a Consiliului Uniunii Europene. Întalnirea la care este prezent şi Înaltul Reprezentant pentru politică externă și de securitate, Federica Mogherini, are loc la Banca Naţională a României.
Secretarul general al NATO, la Palatul Cotroceni: Ne bucurăm de planurile României de a cheltui 2% din PIB și de a-și moderniza forțele armate. Aceste contribuții fac NATO mai puternică și România mai sigură
Întărirea flancului estic al Alianţei este în continuare o prioritate. Declaraţia a fost făcută de preşedintele Klaus Iohannis, după întâlnirea cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg. Cei doi au discutat la Cotroceni despre transformarea NATO și creşterea cheltuielilor pentru Apărare. Jens Stoltenberg a venit la Bucureşti miercuri seară, când a participat la o cină de lucru cu miniştrii Apărării din UE. StirileTVR.ro au urmărit declarațiile, pe care le regăsiți în secțiunea VIDEO a acestui articol.

