Nu avem o criză a medicamentelor, însă producătorii cer prețuri mai mari pentru pastile. Este concluzia celor trei zile de discuții de la Ministerul Sănătății. Problemele în aprovizionarea farmaciilor au apărut pentru că materia primă s-a scumpit brusc, susțin producătorii medicamentelor generice.
Asociaţia Distribuitorilor Europeni de Medicamente (ADEM) contestă măsura propusă de Ministerul Sănătăţii privind suspendarea temporară a distribuţiei în afara teritoriului României, pe o perioadă de 6 luni, a unor medicamente antibiotice şi antitermice cu administrare orală, transmite Agerpres.
Şcolile se vor redeschide în condiţii normale, a informat joi Ministerul Educaţiei, cu puțin timp înainte de conferința comună a ministrului Alexandru Rafila cu ministrul Ligia Deca.
Ministerul Sănătăţii a publicat marţi pe site-ul propriu lista medicamentelor pentru adulţi şi copii antitermice, antiinflamatoare, antivirale pentru gripă disponibile în prezent în România.
Ministerul Sănătăţii informează că în perioada 26 decembrie 2022 - 1 ianuarie 2023 au fost înregistrate 3.605 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2. 881 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, iar la ATI sunt trataţi 110 pacienţi.
Ministerul Sănătăţii a anunţat joi că au fost înfiinţate centre de evaluare care asigură asistenţa medicală pediatrică în cazul virozelor respiratorii, pentru a uşura accesul la asistenţă medicală pentru copii şi pentru a reduce aglomeraţia şi timpul de aşteptare în unităţile de primiri urgenţe.
De anul viitor, pacienţii cu urgenţe medicale ar putea fi consultaţi în centre speciale în incinta spitalelor sau în apropierea acestora. Serviciile ar urma să fie asigurate de medici de familie. În acest fel, unităţile de primiri urgenţe nu ar mai fi surpaaglomerate şi s-ar putea ocupa de cazurile cu adevărat grave, susţine ministrul Alexandru Rafila, care a pus în dezbatere publică Strategia naţională de sănătate.