Ministerul Sănătății lucrează la un proiect prin care centrele care îngrijesc persoane vârstnice şi cu boli psihice să devină secţii exterioare ale unor spitale de psihiatrie.
Federaţia Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer a reclamat miercuri, într-o scrisoare deschisă adresată Avocatul Poporului, Renate Weber, faptul că ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, "a încălcat Constituţia" prin neimplementarea Planului Naţional de Combatere a Cancerului.
Deputatul social-democrat Patriciu Achimaş-Cadariu anunţă că a obţinut din partea premierului desemnat Marcel Ciolacu promisiunea că se va implica personal în procesul de implementare a Legii privind Planul Naţional de Combatere a Cancerului.
Sindicatele din Sănătate au obținut majorări salariale. Potrivit unor surse TVR, asistenţii medicali vor primi în plus între 500 şi 1.000 lei brut. Sumele vor fi acordate până la apariţia noii legi a salarizării bugetarilor, care ar urma să intre în vigoare la 1 ianuarie 2024. Diana Brâncuș, jurnalist TVR, are toate detaliile.
Ministerul Sănătăţii, Alianţa Universitară G6-UMF şi Asociaţia Local American Working Group (LAWG) au lansat, joi, Hub-ul de Inovaţie în Sănătate, în cadrul unui eveniment care a avut loc la Palatul Parlamentului, relatează Agerpres.
Compensarea unor vaccinuri pentru care acum românii trebuie să plătească bani grei va deveni realitate anul acesta, anunţă Ministerul Sănătăţii. Cele deja gratuite vor fi livrate direct la cabinetele medicilor. Între timp, se caută soluţii pentru a crește încrederea în aceste seruri, încredere grav afectată în pandemie. Studiile arată că abordările umoristice ar putea da rezultate.
Autoritățile din Ministerul Sănatății vor să convingă populația să se vaccineze la momentul potrivit pentru a-și proteja sănătatea, indiferent dacă e vorba de copii sau de adulți.