Incendiu puternic la rafinăria Petromidia - plan roșu de intervenție. Au fost mobilizate forțe suplimentare din Călărași, Ialomița și Tulcea. A fost emis mesaj RO-ALERT. Doi pompieri au suferit răni ușoare

Un incendiu puternic a izbucnit miercuri după-amiază la Petromidia, complexul industrial din orașul Năvodari. Imagini surprinse de turiști, de pe plajă, arătau o coloană de fum dens, negru. A fost activat imediat planul roșu de intervenție, iar forțele au fost suplimentate cu ajutoare din 3 județe. Doi pompieri au suferit răni minore. Unul dintre ei a fost transportat la spital pentru îngrijiri. Flăcările au fost stinse după 3 ore.

O asociaţie de proprietari din Bucureşti a ajuns la performanţa de a nu plăti niciun leu pentru energia electrică folosită în spaţiile comune

O asociație de proprietari din București își produce propria energie electrică, cu ajutorul panourilor fotovoltaice montate pe bloc. Mai mult decât atât, asociaţia este acum şi prosumatoare - surplusul de curent este băgat în reţeaua energetică. Este vorba despre un proiect pilot, conceput o organizație neguvernamentală.

Ședință cu ușile închise la UDMR. Rezultatul: întoarcerea la masa negocierilor pentru rotativa guvernamentală. Liderii coaliției, chemați la discuții de președintele Klaus Iohannis, la începutul săptămânii viitoare

O nouă zi fară rezultate concrete în negocierile dintre partidele din coaliție privind rocada guvernamentală. După o ședință fulger, liderii UDMR au acceptat să continue discuțiile cu PSD și PNL, dar nu este clar dacă maghiarii renunță sau nu la Ministerul Dezvoltării, dorit și de liberali. Situația ar putea fi tranșată la începutul săptămânii viitoare, când liderii coaliției ar fi așteptați la discuții cu președintele Klaus Iohannis.

Poluare cu fier şi alte metale pe râul Bistriţa. Sursa: fosta platformă minieră Isipoaia. Cel mai probabil, lucrări vechi s-au prăbușit în subteran

Poluare pe râul Bistriţa, în judeţele Suceava și Neamț, unde apa a căpătat o culoarea roşiatică. Sursa este o fostă platformă minieră. S-au înregistrat depăşiri ale nivelului de metale în apă, însă Ministerul Mediului a dat asigurări că nu sunt pești morți și nici sănătatea populației nu este pusă în pericol.

Anul acesta vor putea fi vânați de 3 ori mai mulți urși decât anul trecut. Ecologiștii propun îndepărtarea masculilor reproducători, ducerea urșilor în sanctuare și, eventual, sterilizarea chimică a femelelor

Anul acesta se pot vâna de 3 ori mai mulți urși decât în anii trecuți. Autoritățile au luat această decizie pentru că animalele atacă tot mai mulți oameni și fac foarte multe pagube. S-a constatat chiar că urșii tineri sunt alungați de adulți din păduri și ajung prea des în satele de munte. Ecologiștii se tem însă că, odată cu mărirea cotei, vânătorii vor căuta mai curând trofeele și nu urșii care fac pagube. Totodată, consideră că sterilizarea poate fi o măsură mai eficientă de control decât împușcarea.

Ultima Oră

Cele mai citite