Un incendiu puternic a izbucnit miercuri după-amiază la Petromidia, complexul industrial din orașul Năvodari. Imagini surprinse de turiști, de pe plajă, arătau o coloană de fum dens, negru. A fost activat imediat planul roșu de intervenție, iar forțele au fost suplimentate cu ajutoare din 3 județe. Doi pompieri au suferit răni minore. Unul dintre ei a fost transportat la spital pentru îngrijiri. Flăcările au fost stinse după 3 ore.
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Tanczos Barna, participă luni seara, începând cu ora 20:00, la o şedinţă de lucru privind evoluţia fenomenelor hidro-meteo, ce se va desfăşura la sediul Prefecturii Târgu Jiu.
O asociație de proprietari din București își produce propria energie electrică, cu ajutorul panourilor fotovoltaice montate pe bloc. Mai mult decât atât, asociaţia este acum şi prosumatoare - surplusul de curent este băgat în reţeaua energetică. Este vorba despre un proiect pilot, conceput o organizație neguvernamentală.
Primăria Capitalei vrea să colaboreze cu Ministerul Dezvoltării şi cu Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Bucureşti în vederea realizării unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ) pentru regenerarea coridorului râului Dâmboviţa.
O nouă zi fară rezultate concrete în negocierile dintre partidele din coaliție privind rocada guvernamentală. După o ședință fulger, liderii UDMR au acceptat să continue discuțiile cu PSD și PNL, dar nu este clar dacă maghiarii renunță sau nu la Ministerul Dezvoltării, dorit și de liberali. Situația ar putea fi tranșată la începutul săptămânii viitoare, când liderii coaliției ar fi așteptați la discuții cu președintele Klaus Iohannis.
Poluare pe râul Bistriţa, în judeţele Suceava și Neamț, unde apa a căpătat o culoarea roşiatică. Sursa este o fostă platformă minieră. S-au înregistrat depăşiri ale nivelului de metale în apă, însă Ministerul Mediului a dat asigurări că nu sunt pești morți și nici sănătatea populației nu este pusă în pericol.
Comisia Europeană a decis retragerea de pe rolul Curţii de Justiţie a UE a cauzei C-69/22 având ca obiect lipsa elaborării Programului naţional de control al poluării atmosferice (PNCPA), în urma măsurilor adoptate de Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP), informează vineri instituţia pe pagina de Facebook.
Cine are nevoie să-și monteze un gard electric pentru a ține urșii departe are 10 zile la dispoziție să depună o cerere. Sunt 70 de milioane de lei la dispoziția Ministerului Mediului. Pot cere bani și persoane fizice și firme private și primării din județele care se confruntă frecvent cu incidente sau pagube produse de urși.
Anul acesta se pot vâna de 3 ori mai mulți urși decât în anii trecuți. Autoritățile au luat această decizie pentru că animalele atacă tot mai mulți oameni și fac foarte multe pagube. S-a constatat chiar că urșii tineri sunt alungați de adulți din păduri și ajung prea des în satele de munte. Ecologiștii se tem însă că, odată cu mărirea cotei, vânătorii vor căuta mai curând trofeele și nu urșii care fac pagube. Totodată, consideră că sterilizarea poate fi o măsură mai eficientă de control decât împușcarea.