Ministerul Mediului
Ministrul Mediului, apelor şi pădurilor, Mircea Fechet, a anunţat astăzi lansarea licitaţiei pentru implementarea sistemului naţional de monitorizare video a transporturilor de lemn, cu ajutorul unor camere video asistate de inteligenţă artificială. Sistemul va fi interconectat cu SUMAL, aplicație ce permite urmărirea în timp real a masei lemnoase din România.
Ministrul Mediului vrea ca instituţia sa să nu se mai ocupe de verificarea şaormeriilor, a restaurantelor şi spălătoriilor auto. Avizele, de la consiliile județene. Un subterfugiu pentru a ocoli legea, acuză activiștii de mediu
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, propune ca verificarea şaormeriilor, a restaurantelor şi a spălătoriilor auto să fie pasată consiliilor judeţene. Este un lucru contrar directivelor europene şi, mai mult, ar da naştere la multe nereguli, avertizează la unison activiștii de mediu.
Ministrul Mediului, Mircea Fechet: Proprietarii de pășuni, eligibili pentru a putea împăduri prin fonduri PNRR
Proprietarii de păşuni sunt eligibili pentru campania naţională de împădurire şi reîmpădurire, finanţată din PNRR, conform unei ordonanţe de urgenţă aprobate joi de Guvern, a anunţat ministrul Mediului, Mircea Fechet.
Secretar de stat în Ministerul Mediului: România a reuşit să reducă volumul gazelor cu efect de seră cu două treimi
România a reuşit să decupleze creşterea economică de creşterea emisiilor cu efect de seră şi a redus totalul volumului gazelor cu efect de seră cu două treimi, a declarat, joi, în cadrul Climate Change Summit 2023, secretarul de stat din Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP), Ionuţ Banciu.
Ministrul Mediului merge în Ucraina. Mircea Fechet, la TVR Info: Trebuie să evaluăm exact care este impactul războiului
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, va participa, în Ucraina, la o conferință pe teme de mediu, la care vor fi prezenți omologi ai săi din țări europene. “Urmează să semnez, în numele statului român, o serie de acte care să dovedească tocmai acest angajament ferm din punct de vedere al mediului”, a declarat Mircea Fechet la Tema Zilei, pe TVR Info.
România a fost evaluată pozitiv cu privire la activităţile în domeniul protecţiei mediului, în contextul aderării la OCDE
România a fost evaluată pozitiv şi i-au fost recunoscute eforturile considerabile realizate în domeniul mediului înconjurător de Comitetul de Politici de Mediu (EPOC) din cadrul Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE), a anunţat miercuri Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor.
Programul „Rabla Local”, pentru casarea autovehiculelor uzate, începe pe 31 iulie. Numărul de rable pentru care se acordă vouchere este limitat, în funcţie de localitate
Începe programul Rabla Local, în care autoritățile locale oferă câte 3.000 de lei celor care casează o mășină veche. Este a patra încercare de implementare a programului. De luni, proprietarii maşinilor vechi pot depune cererile pentru primirea banilor pe care îi pot cheltui cum vor. Este limitat însă numărul de rable pentru care se acordă vouchere, în funcţie de localitate.
Ministerul Mediului: Aproximativ jumătate dintre români nu ştiu că este obligatorie colectarea separată a deşeurilor
Aproximativ jumătate dintre români nu ştiu că au obligaţia de a colecta separat deşeurile şi spun că nu au fost informaţi despre asta, astfel că Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) cere autorităţilor locale să se implice în promovarea reciclării, arătând că România este pe unul dintre ultimele locuri din Uniunea Europeană la acest capitol.
Gropile de gunoi ale nimănui. România riscă o amendă de zeci de milioane de euro din cauza neînchiderii gropilor de gunoi neconforme
Până la finalul anului, România are obligația să închidă câteva zeci de gropi de gunoi neconforme care în prezent poluează foarte mult. În caz contrar, există riscul să fie amendată cu peste 60 de milioane de euro.

