Ministrul Mediului a anunțat lansarea licitației pentru dezvoltarea sistemului național de monitorizare video a fondului forestier. Vor fi realizate și 11 dispecerate, inclusiv la gărzile forestiere din țară

Ministrul Mediului, apelor şi pădurilor, Mircea Fechet, a anunţat astăzi lansarea licitaţiei pentru implementarea sistemului naţional de monitorizare video a transporturilor de lemn, cu ajutorul unor camere video asistate de inteligenţă artificială. Sistemul va fi interconectat cu SUMAL, aplicație ce permite urmărirea în timp real a masei lemnoase din România.

Ministrul Mediului vrea ca instituţia sa să nu se mai ocupe de verificarea şaormeriilor, a restaurantelor şi spălătoriilor auto. Avizele, de la consiliile județene. Un subterfugiu pentru a ocoli legea, acuză activiștii de mediu

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, propune ca verificarea şaormeriilor, a restaurantelor şi a spălătoriilor auto să fie pasată consiliilor judeţene. Este un lucru contrar directivelor europene şi, mai mult, ar da naştere la multe nereguli, avertizează la unison activiștii de mediu.

Ministrul Mediului merge în Ucraina. Mircea Fechet, la TVR Info: Trebuie să evaluăm exact care este impactul războiului

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, va participa, în Ucraina, la o conferință pe teme de mediu, la care vor fi prezenți omologi ai săi din țări europene. “Urmează să semnez, în numele statului român, o serie de acte care să dovedească tocmai acest angajament ferm din punct de vedere al mediului”, a declarat Mircea Fechet la Tema Zilei, pe TVR Info.

Programul „Rabla Local”, pentru casarea autovehiculelor uzate, începe pe 31 iulie. Numărul de rable pentru care se acordă vouchere este limitat, în funcţie de localitate

Începe programul Rabla Local, în care autoritățile locale oferă câte 3.000 de lei celor care casează o mășină veche. Este a patra încercare de implementare a programului. De luni, proprietarii maşinilor vechi pot depune cererile pentru primirea banilor pe care îi pot cheltui cum vor. Este limitat însă numărul de rable pentru care se acordă vouchere, în funcţie de localitate.

Ministerul Mediului: Aproximativ jumătate dintre români nu ştiu că este obligatorie colectarea separată a deşeurilor

Aproximativ jumătate dintre români nu ştiu că au obligaţia de a colecta separat deşeurile şi spun că nu au fost informaţi despre asta, astfel că Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) cere autorităţilor locale să se implice în promovarea reciclării, arătând că România este pe unul dintre ultimele locuri din Uniunea Europeană la acest capitol.

Ultima Oră

Cele mai citite